Nowy numer 04/2020 Archiwum

Kraków. Festiwal z przeszkodami

W trakcie zbliżającego się festiwalu "Muzyka w Starym Krakowie" wystąpi m.in. chór klasztorny z Gruzji, śpiewający w starożytnym języku aramejskim z czasów Chrystusa.

Szczegóły rozpoczynającej się 15 sierpnia po raz 44. imprezy festiwalowej ujawnił dziś Stanisław Gałoński, jej dyrektor. - To zawsze był i jest nadal przede wszystkim festiwal wykonawców. Przyjeżdżają chętnie, wiedząc, że będą mieli wolną rękę w doborze repertuaru oraz warunków koncertów. Dzięki temu występują z wielką swobodą, co wpływa pozytywnie na poziom wykonawczy - powiedział S. Gałoński.

W trakcie 17 dni festiwalowych - od 15 do 31 sierpnia - wystąpi wielu znanych artystów, wykonując zarówno utwory znane, jak i te, o których w Polsce mało kto wie. W trakcie koncertu "Muzyka z Nowej Hiszpanii" 27 sierpnia zostaną wykonane m.in. nieznane u nas wokalno-instrumentalne utwory Ignacia de Jerusalem (1707-1769), Włocha działającego w Meksyku. Nadzwyczajnym koncertem będzie 23 sierpnia występ w kościele franciszkanów gruzińskiego chóru z klasztoru 13 Świętych Ojców Asyryjskich. Kierowany przez archimandrytę Serafima zespół wykonuje śpiewy liturgiczne w języku aramejskim, który był używany w Palestynie w czasach Chrystusa.

Wystąpią także m.in. organista Andrzej Białko, skrzypek Krzysztof Jakowicz, wiolonczelista Steven Isserlis, orkiestra kameralna "Wirtuozi Lwowa" i klawesynista Pierre Hantaï.

Artystów i koncertów mogłoby być więcej. W trakcie przygotowań do tegorocznej edycji festiwalu napotkano jednak więcej przeszkód niż do tej pory. - Nie uzyskaliśmy tym razem dofinansowania naszych koncertów w trakcie bratniego festiwalu "Muzyka w Starym Lwowie". Nie przyjedzie w tym roku także sławny pianista Grigorij Sokołow, zaprzyjaźniony z nami od lat. Okazuje się, że wszystkie liczące się krakowskie sale koncertowe będą w sierpniu w remoncie. Mało tego - nie zaprosimy także naszych słuchaczy do sali Muzeum Narodowego w Sukiennicach, gdzie koncertowaliśmy co roku. Tym razem przedstawiono nam bowiem zaporową cenę za wynajem - 10 tys. zł netto. Dlatego 26 sierpnia recital francuskiego klawesynisty P. Hantaïa nie odbędzie się nie tam, lecz w kościele ewangelickim św. Marcina przy ul. Grodzkiej - mówił zafrasowany dyrektor Gałoński.

Szczegółowy program festiwalu jest dostępny na stronie internetowej www.mwsk.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama