Nowy numer 04/2020 Archiwum

Kraków. Wymaszeruje "Kadrówka"

We wtorek 6 sierpnia rano z krakowskich Oleandrów wyruszy 400. uczestników tegorocznego 54. (39. po wojnie) Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Wymarsz poprzedzą uroczystości patriotyczne.

Marsz z Krakowa do Kielc upamiętnia czyn zbrojny żołnierzy strzeleckiej I Kompanii Kadrowej, która na rozkaz Józefa Piłsudskiego 6 sierpnia 1914 r. wyruszyła z Krakowa do zaboru rosyjskiego, obalając po drodze rosyjskie słupy graniczne. Biorą w nim udział członkowie Związku Strzeleckiego "Strzelec", uczniowie ze szkół noszących imię Józefa Piłsudskiego, żołnierze Wojska Polskiego, w tym roku szczególnie żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

Uroczystości związane z marszem zwanym popularnie "Kadrówką", którego komendantem jest w tym roku Dionizy Krawczyński, rozpoczną się już w niedzielę 4 sierpnia. O godz. 12 delegacja "Kadrówki" złoży kwiaty na grobach w Kwaterze Legionowej na cmentarzu Rakowickim. Tego samego dnia o godz. 19.30 pod kopcem Józefa Piłsudskiego na Sowińcu odbędzie się spotkanie połączone ze składaniem ziem z miejsc pamięci narodowej.

W poniedziałek 5 sierpnia uczestnicy marszu wyruszą o godz. 16 z Oleandrów na Rynek Główny, a potem na Wawel, gdzie o godz. 17.30 zostanie odprawiona Msza św. Odbędzie się wówczas również poświęcenie repliki sztandaru "Kadrówki". Po złożeniu kwiatów na trumnie marszałka Piłsudskiego oraz prezydenta Lecha Kaczyńskiego, honorowego protektora marszu w latach 2006-2009, uczestnicy uroczystości przejdą na Mały Rynek, gdzie o godz. 19 rozpocznie się 73. Krakowska Lekcja Śpiewania "Kadrówka 1914".

We wtorek 6 sierpnia o godz. 7 rozpocznie się uroczysty apel pod Domem Józefa Piłsudskiego na Oleandrach. O 7.50 rozpocznie się wymarsz. Uczestnicy "Kadrówki" przejdą ulicami: Piłsudskiego, Podwale, św. Anny na Rynek Główny, a następnie przez ul. Floriańską, pl. Matejki, ulice: św. Filipa i Długą na Niwy Kleparz. Stamtąd przejadą do Michałowic, tam, po uroczystościach w miejscu, gdzie I Kompania Kadrowa przekroczyła w 1914 r. granicę zaboru rosyjskiego, pójdą dalej swym marszowym szlakiem w kierunku Kielc, gdzie planują dotrzeć 12 sierpnia.

« 1 »

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama