6 sierpnia wieczorem rozpocznie się kolejna edycja festiwalu "Musica Divina", którego celem jest tworzenie przestrzeni do spotkania z Bogiem przez piękno muzyki. Festiwal potrwa do 14 sierpnia.
Organizuje go powstała prawie dwa lata temu Fundacja "InCanto", stworzona przez osoby fascynujące się dawną muzyką sakralną i traktujące tę muzykę jako coś żywego, a nie muzealnego. Prócz organizowania w świątyniach krakowskich koncertów festiwalowych fundacja, którą kieruje Łukasz Serwiński, zajmuje się także działalnością naukową i wydawaniem płyt.
Tematem przewodnim koncertów tegorocznego festiwalu będzie biblijna Księga Psalmów. Zostanie ukazane bogactwo modlitwy psalmicznej różnych epok i kultur. Impreza rozpocznie się we wtorek 6 sierpnia Mszą św. o godz. 18 w benedyktyńskim kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w krakowskim Tyńcu. Po niej zaś odbędzie się koncert muzyki dawnej w wykonaniu polsko-słowackiego zespołu Le Nuove Musiche. Muzycy przedstawią utwory sakralne Claudia Monteverdiego (1567-1643) oraz kompozycje instrumentalne twórców jemu współczesnych, szerzej dziś nieznanych.
Kolejne koncerty zespołów: Graindelavoix, Tavagna, Friman-Ambrosini-Vicens Trio, Ensemble Barocum i Sirin będą się odbywały zawsze o godz. 20 w bazylikach: ojców franciszkanów (8.06), jezuitów (10.08), paulinów (12 i 13.08) i Mariackiej (14 sierpnia). Warto dodać, że kończący festiwal rosyjski zespół Sirin zaprezentuje śpiewy staroruskie, zaś Tavagna wykona pieśni zakorzenione w tradycji korsykańskiej.
W trakcie festiwalu odbędą się także warsztaty wokalne, wykład Björna Schmelzera o psalmach pokutnych Orlanda di Lassa (9.08, godz. 11, Pawilon Wyspiańskiego, pl. Wszystkich Świętych) i wystawa plastyczna "Postscriptum" (9.08, godz. 19, Galeria Fundacji Sztuki Nowej "Znaczy się", ul. Kościuszki 37).
Wstęp na koncerty jest bezpłatny, za okazaniem wejściówek, które można pobrać ze strony internetowej www.musicadivina.pl, na której umieszczono także dokładny program.