Nowy numer 03/2020 Archiwum

Rusza 51. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich

Do 24 sierpnia Zakopane będzie tętniło muzyką i śpiewem górali z różnych stron świata.

Już dziś o godz. 11 na Górnej Równi Krupowej odbędą się Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, konkurs na Fiakra Roku oraz na Śpiew Pytacki. O godz. 17 w wiosce festiwalowej na Dolnej Równi Krupowej zostanie zaś otwarta plenerowa wystawa "Wesele dawniej i dziś". Później wystąpią tam Anna Maria Jopek i zespół Lumpex.

Jutro będzie można natomiast posłuchać koncertu Małych Górali (godz. 14), zobaczyć pokaz wyrobu góralskich obrączek artystycznych (godz. 16) i wziąć udział w orszaku weselnym, który o godz. 17.30 wyruszy z pl. Niepodległości do wioski festiwalowej. Tam o godz. 18 odbędzie się tradycyjne wesele góralskie w wykonaniu zespołu im. Klimka Bachledy, po którym publiczność jest zaproszona do wspólnej zabawy z gośćmi weselnymi.

Ważnym dniem w programie 51. MFFZG będzie niedziela. O godz. 10.30 w kościele Świętego Krzyża zostanie odprawiona inauguracyjna Msza św., po której ulicami Zakopanego wyruszy barwny korowód rozśpiewanych i roztańczonych górali. Wielki koncert inauguracyjny rozpocznie się zaś o godz. 18 na Dolnej Równi Krupowej.

Od poniedziałku do czwartku nie zabraknie też różnych warsztatów, wystaw, pokazów, animacji dla dzieci oraz koncertów i konkursów. Te ostatnie każdego dnia będą się rozpoczynały o godz. 12, a o godz. 15 poszczególne państwa będą się prezentowały podczas Dnia Narodowego (np. we wtorek zobaczymy Ukrainę, a w środę - Macedonię). O godz. 17 będą natomiast startowały koncerty konkursowe, a po ich zakończeniu, od godz. 21, publiczność będzie zaproszona do wspólnej tanecznej zabawy z zespołami festiwalowymi.

W czwartek 23 sierpnia warto też zainteresować się biciem rekordu w tańcu zbójnickim (godz. 13.30) oraz dodatkowym koncertem (godz. 17), który będzie połączony z galą jubileuszową 100-lecia Związku Podhalan w Polsce.

W piątek 23 sierpnia o godz. 13.30 festiwal zmieni charakter na nieco bardziej refleksyjny, bowiem górale świata będą się modlić o pokój w sanktuarium narodowym Matki Bożej Fatimskiej (Krzeptówki 14). O godz. 17 rozpocznie się zaś wielki koncert finałowy.

Zakopiański festiwal jest prestiżową i uznaną imprezą folklorystyczną nie tylko w kraju, ale i za granicą. Od samego początku uczestniczyło w nim już ponad 600 zespołów zagranicznych z kilkudziesięciu krajów oraz ponad 200 grup polskich.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama