Nowy numer 3/2021 Archiwum

W sobotę 31 sieprnia odbędzie się 8. Charytatywny Bieg Fundacji Tesco

Na liście startowej zostało jeszcze ok. 50 miejsc. Dochód z imprezy zostanie przekazany na zakup ultradźwiękowego noża dla USD w Prokocimiu.

O tym, jak cenne jest to narzędzie, dobrze wiedzą pracujący w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym chirurdzy. Ten ultradźwiękowy aspirator tkankowy, którego pełna nazwa brzmi Cavitron Ultrasonic Surgical Aspirator (CUSA Excel +) pozwala na małoinwazyjne usuwanie zmian patologicznych w narządach tkankowych, takich jak mózg, wątroba czy trzustka. - Obecnie CUSA jest standardowym wyposażeniem bloku operacyjnego - wyjaśnia prof. Stanisław Kwiatkowski, kierownik Oddziału Neurochirurgii USD.

Po dotarciu do zmiany tkankowej CUSA wysyła wiązkę ultradźwięków, które bombardują guza i doprowadzają do jego rozpadu. Następnie urządzenie wpuszcza strumień soli fizjologicznej w operowany obszar i rozpoczyna odsysanie uzyskanej mazi. Dzięki temu usuwany jest tylko guz zmieszany z solą fizjologiczną, a naczynia krwionośne pozostają nienaruszone. - Unikamy w ten sposób powstawania obszarów niedokrwiennych. To ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa pacjenta i utrzymania funkcji operowanych narządów - tłumaczy profesor.

Obecnie używany w szpitalu nóż CUSA ma już 10 lat i wykonanych zostało nim ok. 400 operacji. Nowy kosztuje ok. 500 tys. zł. - Dopóki szpital nie będzie miał nowego urządzenia, stary nóż będzie wykorzystywany tylko do operacji tych pacjentów, u których ukrwienie guza jest tak duże, że inny rodzaj operacji byłby zbyt niebezpieczny - podkreśla prof. Kwiatkowski.

Pomóc w zakupie ma 8. Charytatywny Bieg Fundacji Tesco, który już w przyszłą sobotę odbędzie się na krakowskich Błoniach. Udział w nim może wziąć każdy, bo - jak co roku - przygotowanych zostało kilka dystansów. Główna trasa będzie liczyć 10 km. Nie zabraknie też cieszącego się wielką popularnością biegu rodzinnego (na dystansie 3,5 km), w którym startują nawet rodzice pchający wózki, jak również biegu na szpilkach (100 m) oraz biegów dla dzieci. Swoich sił będą mogły spróbować również najmłodsze maluchy, dla których zostanie zorganizowany specjalny "bieg bobasa". W czasie trwania imprezy będą się także odbywały różne pokazy, konkursy, degustacje i atrakcje promujące zdrowy tryb życia. Zapisy na bieg trwają poprzez stronę internetową www.bieg.fundacjatesco.pl.

Na chwilę obecną na liście startowej jest już zapisanych ponad 3 tys. osób, a ostatnie wolne miejsce czekają na chętnych na www.bieg.fundacjatesco.pl.

Ci, którzy chcą wesprzeć bieg, ale z różnych powodów nie mogą wziąć w nim udziału, mogą zrobić przelew, który zasili pulę datków zgromadzonych na zakup noża CUSA. Wystarczy wejść na stronę www.bieg.fundacjatesco.pl/wplac i przekazać darowiznę.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama