Nowy numer 22/2020 Archiwum

Do prokuratury wpłynęło zawiadomienie o popełnieniu przez ratowników błędów podczas akcji w Jaskini Wielkiej Śnieżnej

Prokuratura musi teraz sprawdzić, czy okoliczności wskazane w zawiadomieniu mają znamiona przestępstwa.

Do Prokuratury Rejonowej w Zakopanem zawiadomienie od osoby prywatnej w sprawie nieprawidłowości w prowadzeniu przez TOPR akcji ratowniczej w Jaskini Wielkiej Śnieżnej wpłynęło w poniedziałek 26 sierpnia. Fakt ten potwierdza Barbara Bogdanowicz, szefowa prokuratury. Jak mówi, chodzi o ewentualne nieudzielenie pomocy osobom, które znalazły się w bezpośrednim zagrożeniu życia bądź ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Jest to czyn z art. 162 par. 1 Kodeksu karnego.

Wyjaśnia również, że prokuratura musi teraz sprawdzić, czy okoliczności wskazane w zawiadomieniu spełniają znamiona przestępstwa.

W związku z tym, że zakopiańska prokuratura współpracuje z TOPR (przy prowadzeniu śledztw w sprawie różnych innych wypadków w górach), wystąpiła już ona do prokuratora okręgowego z wnioskiem o przeniesienie tej sprawy do innej jednostki. Chodzi o to, by uniknąć posądzeń o brak obiektywizmu.

Od soboty 17 sierpnia w Jaskini Wielkiej Śnieżnej trwała akcja poszukiwawcza dwóch grotołazów. Członkowie jednego z wrocławskich speleoklubów podczas eksploracji nieznanych dotąd korytarzy tej największej i najgłębszej tatrzańskiej jaskini w tzw. Przemkowych Partiach zostali odcięci przez wodę, która zalała część korytarza. Czwórka ich towarzyszy zdołała wyjść z jaskini i zawiadomiła ratowników TOPR.

Według ustaleń ratowników, w momencie, kiedy grotołazi penetrowali ten zakamarek jaskini, nastąpił gwałtowny przybór wody, który odciął im możliwość ucieczki. Przypuszczają oni, że na skutek podniesienia się poziomu wody mógł też nastąpić skok ciśnienia.

W czwartek 22 sierpnia ratownicy dotarli do miejsca, w którym znajdują się ciała poszukiwanych grotołazów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • gorolaz
  27.08.2019 07:01
  Mam nadzieję, że prokuratura zachowa się poważnie i zignoruje to doniesieni, a zajmie się tą osobą, która wniosła to doniesienie i zwróci się do sądu o skierowanie tej osoby na badania psychiatryczne.
  doceń 33
 • m
  27.08.2019 08:19
  Coś mi się wydaje, że podobne konsekwencje grożą każdemu, kto udzielając pomocy, na przykład rannemu w wypadku, zaszkodzi w jakiś sposób poszkodowanemu.
 • Pepe
  27.08.2019 12:01
  Swoją bezgraniczną głupotą narażają siebie i innych dla zaspokojenia ego i zdjecia na fejsie.
  doceń 6
 • tomaszz
  27.08.2019 13:09
  Niedawno był news, że rodzice dziecka, które zdryfowało w dmuchanym pontonie w głąb morza i zostało uratowane przez wopr, chcieli odzyskać od wopr funtów, bo ratownicy wopr uratowali wprawdzie dziecko, ale nie zabrali owego dmuchanego pontonu wartego te 7 funtów.
  Tu jak widzę roszczeniowość idzie w podobnym kierunku.
  doceń 6

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama