Nowy numer 22/2020 Archiwum

Kanał Śląski w 2030 roku? Magistrala żeglowna połączyłaby Kraków z Katowicami i Wrocławiem

Kanał Śląski może być szansą dla samorządów śląskich i małopolskich. W Katowicach trwają konsultacje w ramach prac nad Programem Rozwoju Odrzańskiej Drogi Wodnej. Wójt gminy Wyry mówi, że dostrzega możliwe niepokoje mieszkańców.

Ma to być arteria łącząca Kraków, Małopolskę z Katowicami i Wrocławiem, czyli potężna magistrala żeglowna, która ma za zadanie przenieść ruch z autostrad na autostrady wodne. Wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorz Witkowski uważa, że droga wodna sprzyja rozwojowi regionów:

Kanał przechodziłby między innymi przez Wyry. Mówi wójt gminy Barbara Prasoł:

Wójt gminy Wyry, która uczestniczyła w konsultacjach zwraca uwagę, że to dopiero wstępna koncepcja kanału, dlatego gminy do tej pory nie brały go pod uwagę w swoich planach.

Kanał ma mieć 93 km. Szacowany koszt budowy Kanału Śląskiego wynosi 11 mld zł, według wstępnych założeń miałby powstać do 2030 r.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • TM
  28.08.2019 23:58
  Na polskich drogach ginie kilkaset osób rocznie przez to że drzewa często rosna zbyt blisko jezdni i jedyny znany człowiek który na głos o tym powiedział to Krzysztof Hołowczyc i w nagrodę za powiedzenie na głos prawdy spadł na niego Hejt ekologów. A prawda jest taka że musimy znaleść kompromis i prawidłowo zbudowana droga przy której rosną drzewa powinna mieć rów o głębokości ok 150cm i tej samej szerokości przed wtedy 70% wypadków śmiertelnych z udziałem drzewa skończyłoby się wypadnięciem do rowu i średnimi obrażeniami ciała
  doceń 3
 • R123
  29.08.2019 01:34
  Tylko po co?
  doceń 4
 • AWIK
  29.08.2019 12:22
  Po to żeby twoje zakupy nie musiały truć dodatkowo środowiska jadąc w jednym z setek tirów, tylko płynąć w "towarzystwie" kilkunastu tirów po rzece. To tak samo jak z komunikacją miejską...
  doceń 4
 • FAN_GN
  29.08.2019 22:03
  Jeżeli polityk mówi że coś powstanie za 11 lat, to znaczy że nie powstanie.
  doceń 3

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama