Nowy numer 8/2021 Archiwum

Podczas 8. Biegu Charytatywnego Fundacji Tesco udało się zebrać ponad 220 tys. zł

Pieniądze te zostaną przeznaczone na zakup ultradźwiękowego noża do usuwania tkanek nowotworowych o nazwie CUSA.

W biegu na krakowskich Błoniach wzięło udział ponad 3,6 tys. osób, zarówno amatorów, jak i profesjonalistów. Do wyboru mieli bieg główny (na dystansie 10 km), rodzinny (3,5 km), na szpilkach (100 m) oraz biegi dla dzieci i bieg bobasa. Cały czas trwały też rożne pokazy, konkursy, degustacje i inne atrakcje promujące zdrowy tryb życia.

Uczestnicy wydarzenia, a także liczni sponsorzy i darczyńcy opłatami startowymi i wpłacanymi datkami osiągnęli zamierzony cel. Udało się bowiem zebrać 220 tys. zł, a kwota ta może się jeszcze zwiększyć, bo cały czas można wspierać inicjatywę na stronie: bieg.fundacjatesco.pl.

Pieniądze te staną się ważną cegiełką w zakupie ultradźwiękowego noża, którym chirurdzy z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego będą usuwać nowotwory tkanek miękkich (wątroby, trzustki, mózgu) u najmłodszych pacjentów. Nóż jest w rzeczywistości ultradźwiękowym aspiratorem tkankowym, którego pełna nazwa brzmi Cavitron Ultrasonic Surgical Aspirator (CUSA Excel+) i jest standardowym wyposażeniem bloku operacyjnego. Po dotarciu do zmiany tkankowej CUSA wysyła wiązkę ultradźwięków, które bombardują guz i doprowadzają do jego rozpadu. Następnie urządzenie wpuszcza strumień soli fizjologicznej w operowany obszar i rozpoczyna odsysanie uzyskanej mazi. Dzięki temu usuwany jest tylko guz zmieszany z solą fizjologiczną, a naczynia krwionośne pozostają nienaruszone. - Unikamy w ten sposób powstawania obszarów niedokrwiennych. To ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa pacjenta i utrzymania funkcji operowanych narządów - tłumaczy prof. Stanisław Kwiatkowski, kierownik Oddziału Neurochirurgii USD.

Obecnie używany w szpitalu nóż CUSA ma już 10 lat i wykonanych zostało nim ok. 400 operacji. Nowy kosztuje ok. 500 tys. zł. - Dopóki szpital nie będzie miał nowego urządzenia, stary nóż będzie wykorzystywany tylko do operacji tych pacjentów, u których ukrwienie guza jest tak duże, że inny rodzaj operacji byłby zbyt niebezpieczny - podkreśla prof. Kwiatkowski.

Uczestnicy Biegów Charytatywnych Fundacji Tesco co roku pomagają wyposażać Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie w kolejne urządzenia. W minionych latach możliwe było dzięki temu wyremontowanie i doposażenie w sprzęt medyczny i rehabilitacyjny różnych oddziałów szpitala, zakup Prodrobota, aparatu "Carpe diem" do dializ noworodków i niemowląt czy karetki neonatologicznej "N". Po 8 edycjach biegu łączne wsparcie USD przekroczyło 1,2 mln zł.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama