Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Rekolekcje liturgiczne "Mysterium fascinans"

Odbędą się one w najbliższy weekend pod hasłem "Stań się tym, co przyjąłeś. Mistagogia Eucharystii i Liturgii Godzin".

Rekolekcje "Mysterium fascinans" gromadzą co roku ludzi, którzy chcą pogłębić rozumienie i przeżywanie liturgii. Ważnym założeniem rekolekcji jest próba przełożenia skomplikowanej teologii na język zrozumiały i obrazowy.

Uczestnicy dwunastej edycji będą mogli wysłuchać nauk rekolekcyjnych o. Tomasza Grabowskiego OP, wieloletniego szefa Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego, a obecnie prezesa Wydawnictwa "W drodze". Wśród tegorocznych prelegentów znajdą się ks. Sławomir Jeziorski, ks. Robert Tyrała, ks. Macieja Zachara MIC, o. Dominik Jurczak OP, wykładowca na rzymskich Angelicum i Anselmianum, ks. Krzysztof Porosło, który niedawno obronił doktorat z dogmatyki w Pampelunie oraz zeszłoroczny rekolekcjonista ks. Piotr Roszak.

W tym roku rekolekcje odbędą się w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej przy ul. Podzamcze.

Od piątku do niedzieli uczestnicy będą rozważali kolejne obrzędy Mszy św., począwszy od obrzędów przygotowania darów i kończąc na obrzędach Komunii i rozesłania.

- W tych rozważaniach będzie nam patronował św. Augustyn, którego słowa skierowane w jednym z kazań do neofitów, obraliśmy za motyw przewodni tegorocznej edycji: "Stań się tym, co przyjmujesz" - zapowiadają organizatorzy rekolekcji. Jak podkreślają, trzeba od razu dodać: "Stań się tym, Kogo przyjmujesz", gdyż najgłębszym sensem Eucharystii nie jest jedynie konsekracja, której "efektem" jest realna obecność Chrystusa pod postaciami eucharystycznymi, ale oddanie pełnej czci, chwały i uwielbienia Bogu Ojcu przez Jezusa w Duchu Świętym oraz nasze uświęcenie.

- O ile prawdziwe jest słynne polskie przysłowie, że "z kim przestajesz, takim się stajesz", o tyle w wypadku Eucharystii nabiera ono jeszcze na znaczeniu, gdyż głębia owej przemiany, która się w nas dokonuje na skutek zjednoczenia z Chrystusem w Eucharystii, jest nieporównywalna z jakimkolwiek ludzkim upodobnieniem do drugiego człowieka - podkreślają.

Rekolekcje rozpoczną się w piątek 6 września, a zakończą w niedzielę 8 września. Oprócz warsztatów i wykładów w programie znalazły się celebracje liturgiczne. W piątek i niedzielę będzie celebrowana Eucharystia i Liturgia Godzin w formie zwyczajnej rytu rzymskiego, zaś w sobotę odbędą się celebracje według starszych form rytu rzymskiego (Eucharystia) i dominikańskiego (liturgia godzin).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy