Nowy numer 3/2021 Archiwum

Zaręczyli się na ŚDM 2016. Mają syna o imieniu Jan Paweł

Brazylijska para zaręczyła się podczas Światowych Dni Młodzieży w Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach.

Vinicius i Thais są już małżeństwem i doczekali się syna. Nazwali go Jan Paweł. - To ku czci naszego wielkiego świętego polskiego przyjaciela - mówi szczęśliwy ojciec.

Młodzi wzięli ślub 28 kwietnia 2018 r. w kościele w rodzinnym Piedade, ok. 90 km na zachód od Sao Paulo. Syn przyszedł na świat w styczniu tego roku.

- Kraków pozostanie fantastycznym wspomnieniem, fantastycznym momentem w naszym życiu - zapewnia Vinicius Pedroso Godinho. Jak przyznaje, wraz z Thais chcieli lecieć do Panamy na ŚDM 2019, jednak nie zdecydowali się na wylot, ponieważ oczekiwali przyjścia na świat ich dziecka.

Trzy lata temu Vinicius oświadczył się Thais w mieście, w którym urodził się św. Jan Paweł II. "Oboje postrzegamy go jako swojego orędownika, wierzymy, że wyprasza nam łaski u Boga. Mam poczucie, że za sprawą miejsca zaręczyn mamy błogosławieństwo Jana Pawła II" - mówił Vinicius po oświadczynach w 2016 roku.

Jak wspominał, decyzję o oświadczynach w czasie ŚDM w Polsce podjął we wrześniu 2015 r., kiedy wraz z Thais kupili pakiet pielgrzyma. "Wtedy to była tylko myśl. O tym, że na pewno się oświadczę, wiedziałem, gdy otrzymałem nasze bilety do Muzeum Jana Pawła II w Wadowicach" - powiedział.

Vinicius poprosił o rękę Thais Cristinę da Silvę Oliveirę 27 lipca. Świadkami oświadczyn była grupa, z którą para przyjechała na ŚDM do Polski. Zbieg okoliczności sprawił, że w tym czasie papieskie muzeum zwiedzał belgijski biskup Jean-Pierre Delville, który udzielił parze błogosławieństwa.

Brazylijczycy spotykali się ze sobą od stycznia 2015 roku. "Wcześniej znałem Thais z widzenia, śpiewała w naszym kościele podczas nabożeństw. Ona mnie jednak nie znała" - wspominał Vinicius. Jesienią 2013 r. Thais dołączyła do grupy modlitewnej Viniciusa.

"Każdej soboty spotykaliśmy się na modlitwach w naszej grupie. Staliśmy się przyjaciółmi. W maju 2014 r. zaczęliśmy prosić Jana Pawła II o to, by pomógł nam podjąć właściwą decyzję - czy stać się parą. Wierzymy, że Jan Paweł II orędował za nami i dzięki temu zaczęliśmy się spotykać" - opowiadał chłopak.

W świątyni w rodzinnej miejscowości para opowiedziała również o tym, jak bardzo nauki Jana Pawła II wpłynęły na jej życie. "To było nasze pierwsze wspólne wystąpienie. Ale cieszymy się, że podzieliliśmy się z innymi naszymi doświadczeniami, naszą wiarą w nieustanną obecność Jana Pawła II" - mówił Brazylijczyk.

Według niego fundamenty społeczeństwa spoczywają w rodzinie. "Żeby budować zdrowe społeczeństwo, trzeba budować zdrowe rodziny" - zaznaczył i dodał, że każda relacja musi przejść odpowiednie fazy znajomości: spotykanie się, zaręczyny, małżeństwo i budowa rodziny.

Brazylijczycy wciąż powracają wspomnieniami do Polski. - Możliwość przyjazdu do kraju Jana Pawła II była dla nas czymś wyjątkowym. Sama świadomość, że przebywaliśmy w tych samych miejscach, co on, napawała nas ogromnym szczęściem - mówi Vinicius i wymienia miejsca, które - poza Wadowicami - szczególnie zapadły jemu i Thais w pamięci. Są to m.in. Łagiewniki, a w nich obraz Jezusa Miłosiernego. - Staliśmy w olbrzymiej kolejce, by podejść do tego obrazu i do relikwii św. Faustyny. Na szczęście zaczęło padać, tłum się przerzedził i, wykorzystując okazję, szybko podeszliśmy do tych miejsc - wspominali.

Światowe Dni Młodzieży 2016 z udziałem papieża Franciszka pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" trwały w Krakowie i w Brzegach k. Wieliczki od 26 do 31 lipca. W szczytowym momencie w wydarzeniu uczestniczyło 2,5 mln młodych z całego świata.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama