Nowy numer 38/2023 Archiwum

Biskupie jubileusze w Łagiewnikach

Sakrę przyjęli 15 lat temu w sanktuarium Bożego Miłosierdzia. W niedzielę w tym samym miejscu będą dziękowali za czas swojej posługi.

Biskupi Jan Zając i Józef Guzdek otrzymali ją z rąk kard. Franciszka Macharskiego 15 września 2004 roku. Datę święceń wybrano nieprzypadkowo - tego dnia Kościół wspomina Matkę Bożą Bolesną, a w łagiewnickiej bazylice znajduje się obraz Matki Miłosierdzia, kopia wizerunku z Ostrej Bramy w Wilnie. Nowi biskupi pomocniczy archidiecezji krakowskiej w ten sposób pragnęli wtedy ofiarować się Matce Miłosierdzia.

Swoje biskupie zawołanie: "Wstańcie, chodźmy!" bp Zając traktuje jako wezwanie do tego, by iść drogami miłosierdzia Bożego. - Trzeba wstać i ruszyć z nową energią i zapałem, by wypełniać zadanie głoszenia tego orędzia całemu światu - mówi.

Kustoszem nowego sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach został w 2002 roku. Z miejscem, w którym Jan Paweł II zawierzył świat miłosierdziu Boga, zrósł się nierozerwalnie. Był jego ikoną jeszcze na wiele lat przed konsekracją bazyliki, kiedy zaczęły się transmisje Mszy św. dla chorych.

O jego zatroskaniu o rozwój sanktuarium świadczą kolejne kaplice, aula św. Jana Pawła II, wieża widokowa, a w samej świątyni: witraże, droga krzyżowa, organy czy dzwon, który nosi imię patrona bp. Jana - św. Jana Chrzciciela. Kustoszem światowego centrum kultu Bożego Miłosierdzia był do 2014 r., jednak nie rozstał się z Łagiewnikami. Pozostaje honorowym kustoszem i dobrym duchem tego miejsca.

Biskup Guzdek mottem swojej posługi uczynił słowa z hymnu "Ciebie, Boga, wysławiamy". - "Tobie, Panie, zaufałem" oznacza, że mam niezmierne zaufanie do Pana Boga. Wierzę, że jeśli daje mi takie zadania, to nie zostawi mnie bez pomocy, bez łaski, bez wsparcia, gdyż Miłość nigdy nie pozostawia człowieka samego - wyjaśnia.

Był rektorem krakowskiego seminarium duchownego, gdy dotarła do niego wieść o nominacji biskupiej. Przypomniał sobie wtedy postać jednego z najbliższych mu krakowskich świętych - Brata Alberta, który mawiał: "Trzeba duszę dać". "Te słowa są mi bardzo bliskie. »Duszę dać« oznacza pełne zaangażowanie dla diecezji i Kościoła krakowskiego. Nie chciałbym zawieść" - mówił wtedy.

Po święceniach biskupich do 2010 r. pracował w Krakowie jako biskup pomocniczy archidiecezji. W 2006 r. przewodniczył pod Wawelem zespołowi przygotowującemu pielgrzymkę Ojca Świętego Benedykta XVI do Polski. W grudniu 2010 r. papież mianował bp. Guzdka biskupem polowym Wojska Polskiego. Ingres do katedry polowej w Warszawie odbył 19 grudnia 2010 roku.

- Zadaniem biskupa jest budowa mostów pojednania - uważa. W rozmowie z "Gościem Niedzielnym" (38 /2018), zatytułowanej "Prorok idzie pod prąd", mówił o tym, że zadaniem Ordynariatu Polowego jest "głosić Ewangelię i tylko Ewangelię". To, według niego, jedyna odpowiedź na mnożące się w Polsce podziały.

Kraków będzie dziękował za lata biskupiej posługi obu hierarchów w niedzielę 15 września. Msza św. w sanktuarium Bożego Miłosierdzia rozpocznie się o godz. 12.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast