Nowy numer 22/2020 Archiwum

Bracia albertyni mają nowego przełożonego

Został nim br. Franciszek Grzelka, który funkcję brata starszego w zgromadzeniu pełnił już w latach 2003-2015.

Przełożony generalny Zgromadzenia Braci Albertynów został wybrany podczas obrad Kapituły Generalnej w Krakowie.

Brat Franciszek urodził się w 1966 r. w Starachowicach. Do zgromadzenia wstąpił w 1986 r. Profesję wieczystą złożył w 1995 r. Jest magistrem teologii. Urząd brata starszego pełnił już w latach 2003-2015. Był także radnym generalnym, sekretarzem i formatorem.

Na radnych generalnych zostali wybrani bracia: Albert Koczaj (asystent), Hieronim Moroz (sekretarz), Tomasz Pączek (ekonom) oraz Pio Stróżyński, Józef Maria Gorzędzielski.  

Zgromadzenie Braci Albertynów zwołuje kapitułę generalną co cztery lata. Jej celem jest podsumowanie dzieł pełnionych w tym czasie, a także wytyczenie perspektyw na przyszłość. 

Kapituła obraduje od wtorku w Domu Macierzystym Zgromadzenia, który mieści się w historycznej ogrzewalni św. Brata Alberta, w miejscu jego posługi i śmierci.

Przez ostatnie cztery lata bratem starszym był br. Paweł Flis. - Naszym zadaniem jest być z naszymi podopiecznymi. Czasem nic więcej nie da się dla nich zrobić. Obecność jest najważniejsza - mówi ustępujący brat starszy. Jak podkreśla, problem bezdomności będzie zawsze. - Nie da się go rozwiązać globalnie, możemy jednak pomóc konkretnemu człowiekowi i zaradzić jego biedom - przekonuje.

W Zgromadzeniu Braci Albertynów posługuje obecnie 35 braci w siedmiu domach: pięciu w Polsce i dwóch na Ukrainie. Poza tym jest jeszcze dom dla niepełnosprawnych intelektualnie, zarządzany przez braci, ale kierownikiem jest osoba świecka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama