Uroczystości przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.
Jak zauważył w homilii, nawiązując do odczytanych kilka chwil wcześniej fragmentów Pisma Świętego, dzieje Kościoła i dzieje wyznawanej wiary w Boga, którą objawił nam Boży Syn - Jezus Chrystus, trwają już dwa tysiące lat. A w tę historię Kościoła wpisują się też parafia i świątynia w Bęczarce, zbudowana dzięki trudowi i ofiarności wielu ludzkich serc.
- Jakże nie dziękować Panu Bogu za wszystkich ofiarnych ludzi, którzy przyczynili się do tej wspaniałej historii ostatnich trzydziestu lat (...). Dziękujmy za wiarę tych, którzy dla Boga byli w stanie oddać tak wiele - mówił metropolita, dodając, że uroczystość poświęcenia świątyni jest też okazją do dziękczynienia za miłość Stwórcy i świadectwem tego, że Kościół jest żywą wspólnotą, w której rozwija się Boże życie.
- Jest to potrzebne zwłaszcza dziś, kiedy uświadamiamy sobie, że wiele krajów w Europie, które kiedyś szczyciły się swoimi wspaniałymi chrześcijańskimi korzeniami, chce zapomnieć o swojej wierze i wyprzeć ją ze swojej świadomości (...) - zauważył arcybiskup. Wskazał też, że mieszkańcy Bęczarki na przekór współczesnym czasom wznosili i upiększali Boży dom.
Apelował także, aby wspólnota parafialna - czerpiąc z życia sakramentalnego i umacniając się Bożym słowem - stała się na wzór pierwszych chrześcijan "współobywatelami świętych i domownikami Boga".
- Trwajcie w wierze, pogłębiajcie miłość, umacniajcie nadzieję! - zachęcał.
Starania o wybudowanie w Bęczarce świątyni podjęto w 1986 r. dzięki działalności ks. Antoniego Magiery. Trzy lata później uzyskano wszystkie potrzebne pozwolenia. Józefa i Stanisław Leśniakowie ofiarowali pod budowę działkę, którą powiększono o część posesji Zofii i Józefa Kaliszów oraz Danuty i Józefa Małotów. 24 września 1989 r. bp Albin Małysiak poświęcił kamień węgielny pod budowę, a pierwsze Msze św. i nabożeństwa zaczęto sprawować w 1992 roku. Kard. Stanisław Dziwisz dekretem z 19 listopada 2008 r. erygował parafię Matki Bożej Częstochowskiej w Bęczarce, mianując pierwszym proboszczem ks. Stanisława Ramsa.