Nowy numer 2/2021 Archiwum

Szlak na Giewont ponownie otwarty

Na końcowym odcinku został on zniszczony podczas tragicznej w skutkach burzy, która przeszła nad Tatrami 22 sierpnia, i od tego dnia był zamknięty. We wtorek otwarto go po remoncie.

Remont szlaku na kopułę szczytową Giewontu był planowany przez władze Tatrzańskiego Parku Narodowego od dłuższego czasu, ale tragiczna w skutkach burza przyspieszyła tę decyzję. Podczas sierpniowej nawałnicy zniszczone zostały łańcuchy ułatwiające wejście na szczyt. Ponadto pioruny skruszyły skały, po których wiedzie szlak.

- Zainstalowano nowe łańcuchy ułatwiające wejście na szczyt. Zostały one zamontowane w miejscu starych - zniszczonych lub zerwanych. Sama ścieżka została ułożona na nowo w starym śladzie. Dotychczasowa była już mocno naruszona, nie tylko przez burzę, ale i przez schodzące tamtędy lawiny. Z kopuły szczytowej zostały usunięte luźne, niestabilne skały, które mogłyby być niebezpieczne dla turystów - powiedział leśniczy TPN Marcin Strączek-Helios.

22 sierpnia od uderzeń piorunów zginęły na Giewoncie 4 osoby, w tym dwoje dzieci, a ponad 150 osób odniosło obrażenia. Dwoje ciężko rannych dzieci nadal przebywa w szpitalu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama