Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Serce największego dzwonu na świecie - "Vox Patris" - już gotowe

Dzwon powstaje w Polsce, m.in. w Krakowie, dla brazylijskiego sanktuarium Boga Ojca Przedwiecznego w Trindade.

Serce giganta waży 2 tony, mierzy ponad 4 m, a jego średnica w najszerszym miejscu ma ponad 50 cm. Został wykuty w Kuźni Glinik w Gorlicach.

Dzwon "Vox Patris" (Głos Ojca) waży 55 ton, ma ponad 4 m i 4,5 m średnicy. Jego powierzchnię pokrywają zdobienia nawiązujące do historii powstania brazylijskiego sanktuarium. Są też charakterystyczne dla Brazylii motywy roślinne, zwierzęta i ptaki.

Do jego poruszania potrzebne będą cztery, specjalnie zaprojektowane, największe na świecie silniki liniowe.

Przy dobieraniu proporcji materiałów do wykonania serca wzorowano się na sercu wawelskiego Zygmunta. Odpowiedni stop metali opracowano w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie pod kierunkiem Andrzeja Bochniaka - znawcy i opiekuna dzwonów na Wawelu, Jasnej Górze i w bazylice Mariackiej. Stal użyta do odlania dzwonu ma specjalnie dobrany skład chemiczny. Jest odpowiednio miękka, aby bijące serce nie niszczyło pierścienia dzwonu.

Jeszcze w tym roku serce wraz z mocowaniem po końcowej obróbce mechanicznej zostanie przetransportowane na Śląsk, gdzie będzie czekał dzwon odlany przez ludwisarzy pracowni Jana Felczyńskiego w Przemyślu, we współpracy z firmą Rduch Bells & Clocks w Czernicy i spółką Metalodlew w Krakowie.

Do Brazylii dzwon trafi drogą morską. Polscy ludwisarze mają wykonać dodatkowo ponad 70 mniejszych dzwonów do bazyliki w Trinidade.

"Vox Patris" jest obecnie najcięższym kołysanym dzwonem na świecie. Do tej pory miano to nosił dzwon ważący ponad 36 ton odlany w Holandii, znajdujący się w japońskim uzdrowisku Gotenba na stoku góry Fudżi. Krakowski Zygmunt z katedry na Wawelu waży zaledwie 9,6 tony.

Sanktuarium Boga Ojca Przedwiecznego w Trindade położone jest w centralno-zachodniej Brazylii i jest jednym z największych ośrodków kultu religijnego w tym kraju. Dzwon zawiśnie na budowanej tam ponad 100-metrowej wieży.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy