Kraków. Uniwersytet Jagielloński w nowej rzeczywistości

Najstarsza polska uczelnia zainaugurowała dziś w Auditorium Maximum swój 656. rok akademicki. Czekają ją wielkie zmiany.

Dla uczonych z UJ oraz 35. tysięcy studentów nic już nie będzie takie jak dawniej. - Zaczynamy w rzeczywistości uczelnianej zmienionej Ustawą 2.0. Bazą naszych działań będzie statut uniwersytetu, wchodzący  dzisiaj w życie - powiedział prof. Wojciech Nowak, rektor UJ.

Według nowych przepisów bardzo umocni się władza rektorska, a swoje znaczenie stracą Rady Wydziałów. Nie będą już, jak do tej pory, decydowały o przyznawaniu stopni doktorskich oraz o habilitacjach. Będą się tym zajmowały nowo powołane rady poszczególnych dyscyplin naukowych. Takich dyscyplin będzie na UJ 28. To one, nie zaś wydziały, będą oceniane pod kątem jakości badań i kształcenia. Także Senat uczelni będzie miał mniejsze znaczenie, aczkolwiek to on będzie decydował o wyborze rektora, choć według innej procedury niż do tej pory. W trakcie zainaugurowanego dziś roku akademickiego zostaną wybrane nowe władze uczelni.

Kształcenie doktorantów będzie się z kolei odbywało w Szkołach Doktorskich: Nauk Humanistycznych, Nauk Społecznych, Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu oraz Nauk Ścisłych i Przyrodniczych.

Na studia stacjonarne przyjęto w tym roku ponad 7,5 tys. studentów. Chętnych było więcej, bo blisko 30 tys. Władze uczelni w trosce o jakość nauczania zdecydowały, że tym razem przyjmowano kandydatów, którzy zdawali rozszerzona maturę i uzyskali 40 proc. punktów.

Zmiany przewidziane w Ustawie 2.0 zwanej Konstytucja dla Nauki będą wprowadzane prze 8 najbliższych lat. Ich realizacja będzie bacznie obserwowana. - Tam, gdzie podczas wdrażania będzie widać potrzeby korekty, takie korekty nastąpią - stwierdził dziś wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..