Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny w archidiecezji krakowskiej

Na jego program składają się Msze i nabożeństwa, konkursy dla dzieci i młodzieży oraz koncerty i wystawa.

Z okazji Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego na krakowskich Plantach od strony ul. Wiślnej przez cały październik można oglądać wystawę fotografii obrazujących konkretne problemy mieszkańców krajów misyjnych (m.in. wykluczenie, opuszczenie, głód, dzieci wojny, niepełnosprawni, analfabetyzm). Ekspozycja prezentuje także zaangażowanie żeńskich i męskich zgromadzeń zakonnych oraz świeckich wolontariuszy misyjnych.

- Duszą misji jest modlitwa, dlatego zapraszamy do uczestnictwa w Mszach św. w intencji misji oraz adoracji Najświętszego Sakramentu - zachęca s. Bożena Najbar z Wydziału Duszpasterstwa Misyjnego Kurii Metropolitalnej. Na rozpoczęcie miesiąca misyjnego Eucharystię odprawi dziś o 18.00 w kościele ojców karmelitów bp Jan Zając. Tego samego dnia o 17.30 w intencji misji modlić się będzie bp Damian Muskus OFM podczas Mszy w kościele sióstr karmelitanek. W sanktuarium Bożego Miłosierdzia Mszę św. w intencji misji odprawi w niedzielę o 7.00 bp Jerzy Mazur SVD, przewodniczący Komisji KEP ds. Misji.

W szkołach podstawowych i średnich zostanie przeprowadzony w październiku quiz wiedzy o misjach. Dzieci wezmą udział w misyjnym konkursie plastycznym.

Pola Dialogu zapraszają na ul. Stradomską 6 na filmy i prezentacje oraz wystawy i spotkania ze świadkami wiary, zwłaszcza z krajów, gdzie chrześcijaństwo jest prześladowane.

W sobotę 12 października chór Dysonans zaprezentuje w sanktuarium św. Jana Pawła II koncert muzyki i śpiewu z byłych redukcji jezuickich w Ameryce Południowej. Repertuar składa się głównie z kompozycji pochodzących z archiwów amerykańskich, wydanych przez misjonarza i muzykologa ks. Piotra Nawrota. Poza muzyką tworzoną dla wielkich katedr Ameryki Południowej w programie znajdą się kompozycje, których tekst pisany był w językach Indian: nahuatl, quechua, guarani oraz chiquitano.

Na zakończenie Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego 28 października w auli św. Jana Pawła II w Krakowie-Łagiewnikach odbędzie się uroczysta gala. Organizatorzy przewidują m.in. konkurs wiedzy o misjach i koncert zespołu Jaspis. Podczas gali zostaną wręczone nagrody zwycięzcom konkursów misyjnych.

Misje zainicjował w archidiecezji krakowskiej kard. Karol Wojtyła, który wysłał pierwszą grupę do Tanzanii, do diecezji Iringa. Kraków wysyłał misjonarzy również do Zairu, Brazylii i Peru. - Tam pracuje pierwsza misjonarka świecka z naszej archidiecezji - Barbara Dominika Szkatuła, która wyjechała do Peru w 1982 r. - zwraca uwagę s. Najbar.

Obecnie na misjach jest 119 osób z archidiecezji krakowskiej. Są to kapłani diecezjalni, zakonni, siostry zakonne i świeccy misjonarze. Posługę sprawują na 4 kontynentach: w Azji, Ameryce Południowej i Środkowej, Afryce oraz Oceanii. Najliczniejsza grupa - 60 osób - pracuje w Ameryce Południowej i Środkowej, 42 osoby - w Afryce, 9 - w Azji i 8 - w Oceanii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..