Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Myślenice. Otwarto Centrum Pomocy

Abp Marek Jędraszewski otworzył i poświęcił 3 października budynek Centrum Pomocy Osobom Niepełnosprawnym i Starszym w Myślenicach. Nowa placówka jest owocem współpracy Caritas Archidiecezji Krakowskiej oraz miasta i gminy Myślenice.

To dzieło pokazuje, jak wiele można zrobić, działając wspólnie, i za tę wspólną wrażliwość, wspólne dzieło chciałbym dzisiaj podziękować i pogratulować jednocześnie. To wielkie wydarzenie i dla wspólnoty samych Myślenic, ale także dla działalności Caritas, która jest także bardzo wyraźnym znakiem, czym jest od samego początku życia Kościoła jego zatroskanie o ludzi potrzebujących - powiedział metropolita krakowski.

Kilka lat temu Rada Miasta Myślenice podjęła decyzję o sprzedaniu Caritas na preferencyjnych warunkach terenu dawnego składu węglowego, aby mogła tu powstać nowa inwestycja - budynek, w którym znalazłoby się miejsce zarówno na nową siedzibę Stacji Opieki, jak i na placówki dla osób starszych i niepełnosprawnych. - Budynek łączy kilka instytucji. Na parter przeniesiona została Stacja Opieki Caritas, która od poniedziałku świadczy usługi pielęgniarskie i rehabilitacyjne w nowym miejscu, oraz wypożyczalnia sprzętu medycznego. W przyziemiu gmina Myślenice będzie prowadziła ośrodek wsparcia dla osób starszych, natomiast na poddasze przeprowadzą się Warsztaty Terapii Zajęciowej, prowadzone przez powiat - tłumaczy Mariusz Ślusarczyk, kierownik Stacji Opieki Caritas Archidiecezji Krakowskiej. W budynku znajdują się też dwa lokale użytkowe oraz dwa mieszkania chronione.

Dotychczas Stacja Opieki mieściła się w domu parafialnym parafii św. Brata Alberta w Myślenicach. Od 2002 r. świadczyła bezpłatną opiekę pielęgniarską i rehabilitacyjną zarówno na miejscu, w stacji, jak i w domach pacjentów. W ciągu roku z rehabilitacji korzystało ok. 700 osób, a regularną opieką pielęgniarską objętych jest 44 stałych pacjentów - starszych, chorych i niepełnosprawnych, przebywających w swoich domach. Teraz rehabilitacja będzie mogła poszerzyć swoje usługi, bo ma do dyspozycji 7 sal, a nie - tak, jak wcześniej - 2 niewielkie pomieszczenia. Caritas wymieniła też na nowy ok. 90 proc. sprzętu rehabilitacyjnego. Nową dziedziną rehabilitacji jest hydroterapia.

Polecając nowe dzieło opiece Matki Bożej, Aniołów Stróżów i św. Franciszka, metropolita krakowski życzył, aby ośrodek się rozwijał. - Niech będzie dla ludzi prawdziwą przystanią dobroci, tej, którą się otrzymuje, i tej, którą się okazuje innym. Niech będzie szkołą miłości i dobroci dla każdego człowieka - powiedział abp Jędraszewski.

Myślenice. Otwarto Centrum Pomocy   Nowoczesne centrum pomocy mieści się przy ul. Średniawskiego 35. Caritas Archidiecezji Krakowskiej
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy