Nowy numer 3/2021 Archiwum

Międzynarodowa Konferencja "Rola Kościoła w procesie integracji europejskiej"

Konferencję otworzył kard. Stanisław Dziwisz, który od tego roku jest honorowym przewodniczącym komitetu organizacyjnego spotkania.

Dwudniowa konferencja odbywa się w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie.

Otwierając obrady kard. Dziwisz przywołał postać inicjatora i głównego organizatora spotkania, bp. Tadeusza Pieronka, który zmarł 27 grudnia ubiegłego roku. – Po raz pierwszy od osiemnastu lat nasza konferencja odbywa się bez człowieka, który był jej duszą. Był jej spiritus movens. Podejmował to zadanie – jak zawsze – solidnie, energicznie, z pasją. Położył na tym polu wielkie zasługi – podkreślał mówca i dodał, że śmierć bp. Pieronka pozostawiła "wyrwę, którą niełatwo zapełnić".

– Będziemy pamiętać o świętej pamięci bp. Tadeuszu, zwłaszcza podczas Eucharystii. Jestem przekonany, że w tych dniach towarzyszy nam duchowo i cieszy się, że kontynuujemy dzieło, na służbę którego oddał przymioty swego umysłu i serca – powiedział hierarcha.

Kard. Dziwisz objął od tego roku funkcję honorowego przewodniczącego komitetu organizującego wydarzenie. Jeszcze jako sekretarz św. Jana Pawła II był inspiratorem pierwszej konferencji, która przerodziła się w trwający od niemal 20 lat cykl.

Krakowski metropolita senior przypomniał, że mija 30 lat od „pamiętnego roku, w którym kraje Europy Środkowej i Wschodniej wyzwoliły się z kajdan totalitarnej ideologii i systemu, który na całe dziesięciolecia pozbawił nas wolności i suwerenności”. – Nie był to i nie jest łatwy proces. Nie uniknęliśmy błędów, niepowodzeń i porażek. Pojawiły się nowe zagrożenia dla naszej duchowej wolności. Ale byłoby wielką niewdzięcznością wobec Opatrzności i wobec ludzi zaangażowanych w ten proces, gdybyśmy nie dostrzegali i nie podkreślali osiągnięć – podsumował prelegent i zauważył, że w tym czasie "wyrosło nowe pokolenie ludzi, którzy mogą realizować swoje marzenia, a totalitaryzm pozostał we wspomnieniach ich rodziców".

Hierarcha podkreślał, że Stary Kontynent staje przed nowymi wyzwaniami i kryzysem we wspólnocie narodów i państw tworzących Unię Europejską. – Sygnałem i symbolem tego jest zbliżający się Brexit. Zawsze aktualna pozostaje sprawa wolności religijnej i ocalenia wartości chrześcijańskich wobec pojawiających się zagrożeń – wymieniał. Jak zaznaczył, mowa jest o jednej Europie, ale wszyscy zdają sobie sprawę z istniejących różnic oraz napięć.

W tym roku ustanowiona została Nagroda im. bp. Tadeusza Pieronka "In Veritate" za "wybitne postawy i osiągnięcia w łączeniu wartości chrześcijańskich i europejskich". Została nią uhonorowana prof. Hanna Suchocka.  

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama