Nowy numer 49/2020 Archiwum

Kraków. Sanktuarium Matki Bożej Płaszowskiej

W niedzielę 13 października abp Marek Jędraszewski oficjalnie ogłosi dekret ustanawiający kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Płaszowie diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Płaszowskiej, Matki Błogosławionego Macierzyństwa.

Uroczystość rozpocznie się o godz. 12 Mszą św. odprawioną w kościele parafialnym przy ul. Saskiej 2. W jej trakcie przed obrazem Matki Bożej Płaszowskiej złożą jako wota swe medale uzyskane za szczególne wyczyny w wioślarstwe Agata i Maciej Stańczukowie, rodzice malutkiej Karolinki Estery, którą wymodlili po wielu latach oczekiwania na potomstwo.

Parafia płaszowska prowadzona przez księży sercanów działa od 80 lat. Jednak już w 1931 r. w  sercańskiej kaplicy zakonnej zawisnął znajdujący się niegdyś w kościele parafialnym w podkrakowskim Czernichowie, a potem w rodzinie Cichoniów, średniowieczny obraz Matki Bożej. Rychło rozwinął się w tym miejscu kult maryjny. Proszono Matkę Bożą Płaszowską szczególnie o pomyślność dla rodzin oraz dar macierzyństwa. Owocem próśb zanoszonych do Boga za pośrednictwem MB Płaszowskiej było wiele uzyskanych łask. Doceniał to bp Karol Wojtyła, inicjując w 1959 r. ustanowienie parafialnego odpustu ku czci Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny oraz kard. Franciszek Macharski, koronując wizerunek MB Płaszowskiej jako Matki Bożej Błogosławionego Macierzyństwa.

- W intencjach macierzyństwa modlimy się w kościele parafialnym stale, szczególnie w każdą trzecią środę miesiąca. Cieszy nas, że nasze sanktuarium maryjne, mające do tej pory charakter parafialny, stanie się diecezjalnym - powiedział ks. Zenon Siedlarz SCJ, proboszcz parafii NSPJ w Krakowie-Płaszowie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama