Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Totus trafił do Krakowa!

Nagrodę Totus Tuus w kategorii osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej otrzymał Piotr Pałka - związany z Krakowem dyrygent, kompozytor i śpiewak.

Laureat nagrody jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie. Od 1993 r. komponuje i opracowuje utwory chóralne, które można usłyszeć w kościołach Krakowa i innych miast w Polsce. Od 1998 r. prowadzi ożywioną działalność artystyczną w Krakowie. Jego zainteresowanie muzyką wokalną przyczyniło się do założenia w 1999 r. mieszanego chóru Voce Angeli, działającego przy bazylice oo. Franciszkanów w Krakowie, którego obecnie jest dyrygentem. W 1999 r. był dyrygentem Chóru Papieskiego. Jest śpiewakiem w chórze Polskiego Radia.

7 kwietnia 2005 r. dyrygował Scholą Papieską i współtworzył czuwanie modlitewne na krakowskich Błoniach, połączone z Białym Marszem i Eucharystią sprawowaną w intencji zmarłego 2 kwietnia Jana Pawła II.

Piotr Pałka jest twórcą wielu kompozycji i opracowań, takich jak: "Tryptyk Rzymski" Jana Pawła II, "Missa in Basilica Cracoviensi Sancti Francisci", hymnu Ogólnopolskiego Spotkania Młodzieży z Benedyktem XVI "Nie lękajcie się", hymnu V Synodu Diecezji Tarnowskiej a także Oratorium Braniewskiego "Mikołaj Kopernik".

Skomponował "Missa Martyrum" (Mszę Męczenników), napisaną z okazji beatyfikacji męczenników z Pariacoto: o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego. Jest także autorem Oratorium o św. Kindze - "Najważniejsza jest miłość" oraz Oratorium o kard. Stefanie Wyszyńskim - "Soli Deo per Mariam".

Swoim doświadczeniem i umiejętnościami chętnie dzieli się podczas sesji warsztatów muzyki liturgicznej.

W kwietniu tego roku został uhonorowany wyróżnieniem Feniks 2019 Stowarzyszenia Wydawców Katolickich, w kategorii "Muzyka chrześcijańska - współczesna" za "Missa Martyrum".

Nagrody Totus Tuus przyznawane są przez Fundację "Dzieło Nowego Tysiąclecia" w czterech kategoriach tematycznych i kategorii specjalnej co roku, w ramach Dnia Papieskiego. Wyróżnienia te otrzymują osoby i instytucje, które w szczególny sposób przyczyniają się do promocji nauczania św. Jana Pawła II lub poprzez swoje działania realizują wezwanie papieża Polaka do obrony godności człowieka.

Nagroda przyznawana jest w postaci statuetki anioła, której autorem jest rzeźbiarz Wincenty Kućma.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy