Nowy numer 3/2021 Archiwum

Nie żyje o. Niward Karsznia OCist

Budowniczy i pierwszy proboszcz cysterskiej parafii na os. Szklane Domy w Nowej Hucie zmarł dzisiaj po długiej i ciężkiej chorobie.

Ojciec Niward Karsznia urodził się w 1933 r. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1956 r. w zakonie cystersów. Był w Krakowie archidiecezjalnym duszpasterzem ludzi pracy i prezbiterem Drogi Neokatechumenalnej.

Od 1983 r. organizował parafię cysterską na os. Szklane Domy i budował tam kościół Matki Bożej Częstochowskiej i bł. Wincentego Kadłubka. Był jego pierwszym proboszczem. Z pełnionej funkcji został zwolniony w 2008 r.

Od początku parafia stała się centrum duszpasterstwa hutników oraz opozycyjnej działalności NSZZ "Solidarność". – Pamiętam wspaniałe cysterskie kazania o patriotycznym wydźwięku, które wzmacniały nas w tak trudnym czasie stanu wojennego. Ludzie mieli też w klasztorze oparcie materialne. Cystersi dostawali dary z całego świata i rozdzielali je wśród potrzebujących. Olej, mąka, środki czystości – na to mogli liczyć mieszkańcy, zwłaszcza ci, którzy mieli dzieci – wspominała Alicja Pęgiel, szefowa Stowarzyszenia Mieszkańców osiedli Mogiła, Lesisko i Miłośników Ziemi Mogilskiej. Zapamiętała ona zmarłego o. Karsznię, który w parafii na Szklanych Domach zorganizował jadłodajnię dla ubogich. – Dla wielu starszych ludzi była to jedyna życiowa podpora w tamtych latach – podkreślała.

Kościół na os. Szklane Domy został wybudowany w latach 1984-94 w miejscu, gdzie według pierwotnych planów Nowej Huty miał stać hotel Orbis. Powodem wystawienia świątyni w tym miejscu był fakt, że na os. Szklane Domy znajduje się tzw. trzeci Krzyż Nowohucki. Wezwanie bł. W. Kadłubka zaproponował cystersom Ojciec Święty Jan Paweł II.

Świątynię konsekrował ks. kard. Franciszek Macharski w czerwcu 1995 r. Kościół jest częścią dużego kompleksu należącego do ojców cystersów, mieszczącego m.in. Liceum Ogólnokształcące.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama