Nowy numer 11/2024 Archiwum

Zastał komunikację papierową, zostawił cyfrową

W Niepołomicach odbyła się kolejna konferencja z serii "Edukacja Medialna"- "Jan Paweł II. Kultura i wyczucie medialne".

Ks. prof. Józef Kloch, były rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski, mówił m.in. o zmianach, które w komunikacji Stolicy Apostolskiej wprowadził w czasie swojego pontyfikatu Jan Paweł II. To nie tylko założenie watykańskiej domeny internetowej "va", ale też całościowe podejście do Internetu jako do narzędzia ewangelizacji. Ks. Kloch podkreślał, że Jan Paweł II "zastał watykańską komunikację papierową, a zostawił cyfrową".

- To zawdzięczamy Janowi Pawłowi II - on otworzył nas na świat Internetu, powiedział: to jest dobre narzędzie, ale nauczcie się go i obsługiwać, i wykorzystywać - przekonywał kapłan.

Z kolei prof. Monika Przybysz przekonywała, że przemiany zapoczątkowane przez papieża Polaka owocowały także później. Zapadające w pamięć krótkie zdania, które można znaleźć już w pierwszych wystąpieniach i dokumentach Jana Pawła II, badaczka porównała do dzisiejszych wpisów na Twitterze. Jako przykłady podała wezwanie "Nie bójcie się otworzyć drzwi Chrystusowi" i stwierdzenie, że "człowiek jest drogą Kościoła". Zwróciła także uwagę na spotkania Jana Pawła II z dziennikarzami i na to, że papieżowi zależało na dwukierunkowej komunikacji (a to również jedna z cech mediów społecznościowych).

Prof. Przybysz podkreślała, że bez postawy Jana Pawła II nie byłoby ani konta Stolicy Apostolskiej na portalu YouTube (zostało uruchomione w 2009 roku), ani profilu na Twitterze, który w 2011 roku uruchomił Benedykt XVI.

Konferencji towarzyszył wernisaż wystawy Joanny Sobczyk-Pająk "Jan Paweł II. Ludzie i miejsca". Ekspozycję można oglądać w Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa w Niepołomicach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy