Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Gmina Kraków kupi tereny i budynki opuszczane niebawem przez Szpital Uniwersytecki

Została już podpisana umowa warunkowa w tej sprawie. Za tereny na tzw. Wesołej Gmina Kraków zapłaci 283 mln 176 tys. zł.

Jak wyjaśnił prezydent Jacek Majchrowski, kwota ta jest rozłożona na 10 rat, wypłacanych do 2028 r. Pierwsza z nich ma być przekazana w ciągu trzech tygodni od podpisania umowy notarialnej. Dziewięć rat będzie wynosić po około 30 mln zł, a dziesiąta - 13,2 mln zł.

Zgodę na sprzedaż musiała wyrazić Prokuratoria Generalna, która stoi na straży interesów Skarbu Państwa. Prawo pierwokupu posiada jeszcze Krajowy Zasób Nieruchomości. W związku z tym notariusz ma w tym momencie trzy dni, aby zgłosić sprawę do KZN i zapytać, czy ten korzysta z praw pierwokupu.

- Po 30 dniach, jakie przysługują na odpowiedź, jeżeli KZN nie wyrazi chęci skorzystania z prawa do pierwokupu, podpiszemy umowę rzeczywistą przeniesienia własności tych terenów - tłumaczy prezydent.

Transakcja dotyczy terenów "Wesołej", czyli ok. 9,13 ha znajdujących się między ulicami: Blich, Kopernika i wzdłuż Śniadeckich do ul. Grzegórzeckiej oraz 17 znajdujących się tam budynków.

Szpital Uniwersytecki, który wyprowadza się do nowej siedziby w Prokocimiu, będzie sukcesywnie przekazywał opuszczane budynki i teren miastu, według przygotowywanego harmonogramu. Pozyskane w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczone na dokończenie nowego szpitala i na wybudowanie tam oddziału na około 200 łóżek oraz budynku biurowego administracji.

Na ul. Kopernika po przeprowadzce pozostałyby te oddziały szpitala, które pełnią funkcje ambulatoryjne, oraz zespół poradni. Są także plany, by stworzyć również zakład opiekuńczo-leczniczy.

Co więcej, w UMK przygotowywany jest miejscowy plan zagospodarowania "Wesołej". Mieścić się tam mają zarówno instytucje kultury, jak i ekskluzywne mieszkania. Radni chcieliby także przeprowadzenia konsultacji społecznych w sprawie przyszłości tego terenu.

Warto dodać, że rozmowy o nabyciu "Wesołej" były prowadzone wcześniej równolegle z miastem i z Polskim Holdingiem Nieruchomości, który chciał stworzyć tam Centrum Kongresowo-Konferencyjne z zapleczem hotelowym, parkingiem i terenami rekreacyjnych dla mieszkańców. Jacek Majchrowski zapowiedział jednak, że zrobi wszystko, by holding tych terenów nie wykupił i zadeklarował, że ich nabyciem zainteresowane jest miasto.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy