Reklama

    Nowy numer 11/2023 Archiwum

Miasto nie sprzeda Kościołowi terenów po dawnym motelu Krak

Do czasu otrzymania z Urzędu Miasta Krakowa oficjalnego pisma w tej sprawie, krakowska kuria nie będzie jej komentowała.

Na początku września do Urzędu Miasta Krakowa wpłynęło pismo od abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego. Prosi on w nim o wydzielenie działki o łącznej powierzchni ok. 2530 m kw. na cele budowy kościoła w okolicach ul. Wizjonerów (w Bronowicach – przyp. red.), jak również o "umożliwienie dojazdu do tej działki przez ustanowienie służebności o szerokości 4,5 m".

W tym rejonie powstaje duże osiedle "Mieszkaj w mieście", a mieszkańcy wnioskowali, by powstał tam park.

Pismo od metropolity opublikował na swoim profilu na Facebooku radny Andrzej Hawranek, szef Komisji Budżetu Rady Miasta, wywołując tym falę medialnych spekulacji. Chodzi o to, że miasto ma prawo sprzedać ziemię z przeznaczeniem na cele religijne nawet z 98-procentową bonifikatą. Jak komentował A. Hawranek, wszelkie sprzedaże, zamiany czy przekazania działek gminnych opiniowały co najmniej dwie komisje RMK, w tym komisja budżetowa, a następnie decyzję podejmowała RMK. Natomiast pismo od metropolity nie zostało jeszcze skierowane ani do komisji, ani do Rady Miasta.

W poniedziałek do tych zarzutów odniosła się Monika Chylaszek, rzeczniczka UMK.

– Nie rozważamy sprzedaży Kościołowi wskazanych działek, ponieważ są one objęte roszczeniami dawnych właścicieli – powiedziała, dodając, że zgodnie z zapisami w księgach wieczystych, działki te są własnością gminy i ma powstać tam park, którego projekt znajduje się już w Zarządzie Zieleni Miejskiej. Odpowiedź na pismo arcybiskupa Urząd Miasta Krakowa ma przekazać krakowskiej kurii w najbliższych dniach.

A. Hawrankowi na swoim profilu na Facebooku odpowiedział również Jacek Majchrowski. "Panu radnemu Andrzejowi Hawrankowi i wszystkim Państwu, którzy zastanawiają się nad losem gminnych działek w Bronowicach, na których Kuria Metropolitalna chciałaby w przyszłość wybudować kościół, chcę wyjaśnić, że sprzedaż czy przekazanie komukolwiek tych działek przez miasto nie wchodzi w grę, ponieważ wiemy, że są w stosunku do nich roszczenia dawnych właścicieli. Nie rozpatrujemy więc takiej możliwości. Nie oznacza to zarazem, że w tym rejonie nie może powstać miejski park" - napisał prezydent.

Jak z kolei informuje Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej, do czasu otrzymania oficjalnej odpowiedzi z UMK kuria nie będzie komentowała sprawy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy