Nowy numer 50/2019 Archiwum

Poszukiwane zdjęcia krypty kościoła pijarów sprzed 1982 roku

Mają one pomóc w odtworzeniu późnobarokowego wystroju Groty Grobu Pańskiego.

O przesyłanie wykonanych przed 1982 rokiem zdjęć tzw. dolnego kościoła zaapelował na Facebooku Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa.

We wpisie zaznaczono, że "konserwatorzy, którzy od trzech lat przywracają w pocie czoła historyczny, XVIII-wieczny wystrój tzw. dolnego kościoła u Pijarów w Krakowie, doszli do momentu, w którym z samych murów i resztek malowideł wyczytali już wszystko, co było do wyczytania".

Resztki oryginalnej aranżacji Groty Grobu Pańskiego zniknęły w latach 80. Nie zachowały się plany ani rysunki, które mogłyby pomóc w jej odtworzeniu.

Podczas trwającego w krakowskim kościele przy ul. Pijarskiej remontu odnaleziono m.in. zapomniane katakumby. W trakcie prac przy schodach odkuto także niewielkie, zamurowane otwory-relikwiarze, w których wciąż umieszczone były relikwie.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama