Kilkudziesięciu Małopolan zostało odznaczonych Krzyżami Wolności i Solidarności. Dziś wręczył je im lub ich rodzinom, w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej, Jan Baster, zastępca prezes Instytutu Pamięci Narodowej.
Uroczystość odbyła się w Centrum Edukacyjnym "Przystanek Historia" IPN w Krakowie. Prezydent RP przyznał odznaczenia 42 osobom, w tym 7 pośmiertnie, "za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w PRL". Wszystkie z nich wykazały się wielką dzielnością, płacąc cenę inwigilacji i prześladowań przez komunistyczną bezpiekę, niekiedy zaś internowania i uwięzienia.
Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 r., przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek prezesa IPN, a jego pierwowzorem jest Krzyż Niepodległości z czasów II RP.
Odznaczeni zostali m.in.: Jan Stanisław Kosch, adwokat, w latach 80. ub. wieku udzielający pomocy prawnej osobom internowanym oraz represjonowanym w innej formie, Janusz Tadeusz Nowak, historyk, muzealnik, w latach 80. organizator wielu niezależnych przedsięwzięć edukacyjnych, Andrzej Sabatowski, dziennikarz, Członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, w latach 80. redaktor pism podziemnych "Tymczasem" i "Montinowiec", Dorota Stec-Fus, dziennikarka, działaczka podziemnej Solidarności i redaktor prasy niezależnej, Władysław Tyrański, dziennikarz, współzałożyciel a od 1986 r. redaktor naczelny podziemnego czasopisma "Mała Polska".
Wśród odznaczonych pośmiertnie znaleźli się zaś m.in. Bogdan Włosik, zastrzelony 13 października 1982 r. w trakcie manifestacji Solidarności w Nowej Hucie przez nieumundurowanego funkcjonariusza SB, i Ryszard Smagur, zmarły 1 maja 1983 r. po trafieniu w szyję petardą z gazem łzawiącym w trakcie manifestacji Solidarności w Nowej Hucie.