Nowy numer 22/2020 Archiwum

Wielki piec w krakowskiej hucie zostanie wygaszony 23 listopada

ArcelorMittal Poland ogłosił wstrzymanie pracy części surowcowej w krakowskiej hucie, czyli wielkiego pieca i stalowni. Przerwa ma potrwać "przynajmniej kilka miesięcy".

Poinformował o tym prezes spółki Geert Verbeeck, który zaznaczył, że spółka nie zamierza zwalniać około 800 własnych pracowników zatrudnionych w części surowcowej. W sumie pracuje w niej około 1,1 tysiąca osób, ale 300 to pracownicy firm zewnętrznych. W krakowskiej hucie nadal będą pracowały walcownie i koksownia.

- Nie jesteśmy w stanie dalej obniżać poziomu wykorzystania mocy. Prognozy rynkowe również nie napawają optymizmem, dlatego podjęliśmy trudną decyzję o wstrzymaniu pracy części surowcowej w Krakowie - powiedział Geert Verbeeck. Prezes podtrzymał deklarację, że spółka chce ponownie uruchomić krakowską instalację, "jak tylko powróci koniunktura i będzie opłacalna produkcja w hucie w Krakowie". Przyznał jednak, że "prognozy krótkoterminowe nie napawają optymizmem".

Część pracowników będzie się zajmować konserwacją krakowskiego wielkiego pieca, część otrzyma propozycje pracy przy podobnej instalacji w hucie w Dąbrowie Górniczej, a niewielka część - jak zapowiadają przedstawiciele koncernu - otrzyma obniżone wynagrodzenie, tzw. "postojowe".

Zdaniem przewodniczącego NSZZ Pracowników ArcelorMittal Poland Krzysztofa Wójcika decyzja AMP o wstrzymaniu pracy części surowcowej to "niepomyślna informacja dla Krakowa, czarny wtorek dla krakowskiej huty". Zdaniem związkowców zamknięcie części surowcowej dotknie także około 1,5 tysiąca pracowników spółek zewnętrznych, które działają na rzecz pracowników krakowskiej huty, zajmujących się transportem, logistyką, wyżywieniem czy utrzymaniem czystości.

Działające w hucie związki zawodowe planują w przyszłym tygodniu pikiety przed siedzibą zarządu AMP, a także Urzędem Wojewódzkim w Krakowie.

O groźbie wygaszenia ostatniego z wielkich pieców w nowohuckim zakładzie mówi się od lat. W kwietniu 2015 roku, kiedy dyrekcja ArcellorMittal Poland podjęła decyzję o zawieszeniu przygotowań do jego remontu, Roman Wątkowski, wiceprzewodniczący Komisji Robotniczej Hutników NSZZ "Solidarność" w krakowskim oddziale AMP tłumaczył, że wygaszenie pieca oznacza zamknięcie całej części surowcowej. Ostatecznie wielki piec przeszedł remont w 2016 roku.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama