Nowy numer 38/2021 Archiwum

W Krakowie odbędzie się międzynarodowa konferencja "Creatio Continua: Ekologia integralna i wyzwania antropocenu"

Spotkają się na niej m.in. pierwsza kobieta nominowana do Komisji Państwa Watykańskiego i współtwórca Polskiego Alarmu Smogowego.

Wszystko po to, by wspólnie odpowiedzieć na ekologiczne, ekonomiczne i duchowe wyzwania naszych czasów, szukając inspiracji w chrześcijańskiej ekologii integralnej.

Jak zapowiadają organizatorzy wydarzenia, do udziału w nim zaproszeni zostali najwybitniejsi współcześni europejscy intelektualiści: ludzie wiary i działania, biskupi i ministrowie, teologowie i ekonomistki, działaczki i analitycy.

Będą to m.in. s. prof. Alessandra Smerilli - siostra zakonna i profesor ekonomii politycznej, pierwsza kobieta nominowana do Komisji Państwa Watykańskiego, wskazującej tematykę kolejnych synodów Kościoła, Laurence Tubiana - dyrektor generalna Europejskiej Fundacji Klimatycznej, reprezentantka Francji na Szczycie Klimatycznym COP21 w Paryżu, prof. Luigino Bruni - doradca ekonomiczny Benedykta XVI, dyrektor papieskiego programu Ekonomia Franciszka, prof. Rocco Buttiglione - przyjaciel Jana Pawła II, kandydat na komisarza Komisji Europejskiej, profesor Papieskiej Akademii Nauk Społecznych, bp Michał Janocha - biskup pomocniczy warszawski i Andrzej Guła - współzałożyciel Krakowskiego Alarmu Smogowego oraz inicjatywy Polski Alarm Smogowy.

Goście spróbują zmierzyć się z "wyzwaniem antropocenu", czyli epoki, w której gatunek ludzki oddziałuje na ekosystem całej Ziemi. Zastanowią się także, czy nowy model ekonomii, zaproponowany przez obecnego papieża i wyrastający z tradycji św. Franciszka z Asyżu, może stać się odpowiedzią na kryzys ekologiczny, którego doświadcza ludzkość.

Konferencja "Creatio Continua" organizowana jest przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie oraz Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska. Patronat medialny nad nią objął m.in. "Gość Niedzielny". Szczegółowy program można znaleźć na www.upjp2.edu.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama