W filii wielickiej Biblioteki Publicznej w Raciborsku odbyło się dziś spotkanie z dr Joanną Wieliczką-Szarkową, historykiem, popularną pisarką i publicystką, autorką m.in. książek dla dzieci i młodzieży z serii "Kocham Polskę".
Spotkanie zostało zorganizowane w związku z obchodzoną dwa dni wcześniej 101. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Wzięły w nim udział dzieci z klasy IV i V Szkoły Podstawowej w Raciborsku.
Doktor Wieliczka-Szarkowa w ciekawy sposób opowiedziała dzieciom o najważniejszych momentach I wojny światowej, w której wyniku Polska po 123 latach odzyskała niepodległość, przybliżyła postacie bohaterów tej wojny oraz przekazała dzieciom wiele ciekawostek związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Opowiadała o dzieciach i młodzieży walczącej za Polskę nie tylko podczas I wojny światowej, m.in. o Orlętach Lwowskich.
- Gdy w listopadzie 1918 r. ukraińskie oddziały wojskowe opanowały Lwów, wśród walczących o polski charakter tego miasta stanęli między innymi niewiele od was starsi dziewczęta i chłopcy, czasem nawet rówieśnicy. Zwano ich Orlętami Lwowskimi. Antoś Petrykiewicz miał zaledwie 13 lat, gdy wstąpił do walczącego we Lwowie oddziału Romana Abrahama. Zmarł od ran na początku 1919 roku. "W walce był nieustępliwy" - wspominał jego dowódca. Za odwagę Antoś został odznaczony najwyższym polskim odznaczeniem wojskowym - krzyżem Virtuti Militari. Był najmłodszym kawalerem tego odznaczenia. 14 lat miał zaś poległy w walce Jurek Bitschan, o którym potem pisano wiersze. Najmłodszym bohaterom poległym za ojczyznę w latach 1863-1989 poświęciłam swoją najnowszą książkę "Dziś idę walczyć, mamo...", do której ilustracje wykonał mój kilkunastoletni syn Franek - powiedziała autorka.
Uczniowie byli bardzo zainteresowani tą niecodzienną lekcją historii. Siedzieli zasłuchani w opowieść, która na pewno poszerzyła ich wiedzę na temat I wojny światowej i jej skutków oraz pozwoliła lepiej zrozumieć związki przyczynowo-skutkowe między wydarzeniami z tego okresu, kojarzonymi przez nich dotychczas tylko z niewiele mówiącą datą z podręcznika.
Na koniec wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali na pamiątkę replikę odznaki honorowej I Brygady Legionów Polskich, przez niektórych historyków uznawaną za pierwsze odznaczenie niepodległej Polski.
Kilka ze swoich książek dr Wieliczka-Szarkowa podarowała bibliotece w Raciborsku oraz bibliotece miejscowej Szkoły Podstawowej.