Nowy numer 38/2021 Archiwum

Zachęcamy do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Liturgicznej

Konkurs odbędzie się już po raz 7., ale po raz pierwszy będzie miał zasięg ogólnopolski.

Organizują go Stowarzyszenie "Diakonia Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej" wraz z Naukowym Kołem Teologicznym Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej.

W konkursie mogą wziąć udział uczniowie szkół średnich i podstawowych z całej Polski. Stało się tak, ponieważ z roku na rok budził on coraz większe zainteresowanie wśród młodzieży z całego kraju. Rangę konkursu dodatkowo podnosi fakt, że patronat nad nim objęła watykańska Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

- Pomysł opiera się na współpracy z księżmi, katechetami i świeckimi animatorami, którzy - zgłaszając się poprzez specjalny formularz - umożliwiają udział w pierwszym etapie konkursu swoim podopiecznym. Również każdy uczeń bez opiekuna naukowego może sam zgłosić się do konkursu jako uczestnik indywidualny - wyjaśnia dk. Szymon Kapłon.

W tym toku tematyka konkursu będzie się koncentrować na liturgii godzin. Zagadnienia codziennej modlitwy ludu Bożego, istotne dla świadomego celebrowania liturgii i osobistego przeżywania wiary, trzeba będzie przygotować m.in. w oparciu o Katechizm Kościoła Katolickiego, Ogólne Wprowadzenie do Liturgii Godzin, teksty Benedykta XVI oraz Thomasa Mertona.

Konkurs odbywa się w dwóch etapach. Pierwszy może być przeprowadzony w dwóch terminach - 30 listopada (sobota) w parafiach oraz 2 grudnia (poniedziałek) w szkołach. Wszyscy, którzy uzyskają awans do finału, spotkają się 7 marca 2020 r. (sobota) w murach Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej (ul. Podzamcze 8), gdzie poza zmaganiami naukowymi czekać ich będą także spotkanie z klerykami oraz poczęstunek. Dla najlepszych przewidziane są atrakcyjne nagrody - tablety, czytniki książek elektronicznych, dyski zewnętrzne.

- Mamy nadzieję, że konkurs przyczyni się do doskonalenia formacji liturgicznej i intelektualnej uczestników, rozpalenia w sercach młodych ludzi zachwytu nad Bogiem żyjącym w liturgii, a także do wzrostu powołań kapłańskich - zachęca dk. Szymon.

Wszelkie informacje, regulamin, literaturę, przykładowe zadania, materiały promocyjne i formularz zgłoszeniowy można znaleźć na www.konkursliturgiczny.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama