Nowy numer 22/2020 Archiwum

O potrzebie wspólnoty i nawrócenia ekologicznego

W Krakowie rozpoczęła się dwudniowa konferencja "Creatio Continua: Ekologia integralna i wyzwania antropocenu".

Jednym z pierwszych prelegentów był prof. Rocco Buttiglione. Podkreślał, że już Jan Paweł II wzywał do "nawrócenia ekologicznego". Zaznaczył przy tym, że "nie chodzi o to, by ekologia stała się nowym bogiem".

Mówił, że do przetrwania ludzkości na ziemi konieczna jest zmiana sposobu postępowania. Do tego jednak potrzebne jest poczucie wspólnoty - i wspólnych interesów - między ludźmi. Jego zdaniem, jest to "kwestia podstawowa", kiedy mówimy o dbaniu o środowisko naturalne.

- Nawrócenie ekologiczne wymaga od nas, abyśmy powrócili do samych korzeni chrześcijaństwa, by ten wysiłek był bardziej owocny i bardziej ludzki - mówił prof. Buttiglione.

O odpowiedzialności za świat mówił także prof. Władysław Stróżewski. Nawiązał do fragmentu biblijnej Księgi Rodzaju, w którym jest mowa o tym, że człowiek ma "czynić sobie ziemię poddaną". - Człowiekowi została powierzona troska o świat - mówił prof. Stróżewski. - Dodał, że nie chodzi o "robienie wszystkiego, co się chce", ale rozwijanie świata i "dalsze prowadzenie dzieła, jeśli nie stworzenia, to w każdym razie tworzenia".

Obrady konferencji, toczące się w bibliotece Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie (ul. Bobrzyńskiego), potrwają do soboty 16 listopada. Na niedzielę zaplanowano natomiast Mszę św. w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
  • Anonim (konto usunięte)
    15.11.2019 17:57
    Raczej przetworzenia. Dobrze że zaznaczono, że ekologia nie ma zastąpić Boga. Ludzkość jest świadoma potrzeby ochrony środowiska, jest prawo cywilne, karne. Tylko z egzekucją tego prawa, zwłaszcza wobec możnych, jest jak Koronie i Litwie. Bardzo kiepsko.
    doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama