Pół tysiąca osób wzięło udział w XVII Małopolskim Przeglądzie Pieśni Patriotycznej. Koncert galowy laureatów odbył się wieczorem 17 listopada w auli św. Bernarda przy kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej na os. Szklane Domy.
W poprzedzających koncert przesłuchaniach przeglądu, odbywającego się pod patronatem prezydenta RP i metropolity krakowskiego, a współorganizowanego m.in. przez Akcję Katolicką Archidiecezji Krakowskiej i archidiecezjalne Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, wzięło udział 16 listopada 66 wykonawców - chórów, zespołów i solistów.
Grand Prix przeglądu odbywającego się pod hasłem: "Nasze dziedzictwo - Polska" zdobyła 10-letnia Klaudia Cichy ze Szkoły Podstawowej we Włosienicy koło Oświęcimia. Ona oraz pozostali laureaci w poszczególnych kategoriach wezmą udział w Ogólnopolskim Przeglądzie Pieśni Patriotycznej w Warszawie. - Brałam już udział w innych konkursach. Za każdym razem starałam się, by nie tylko zaśpiewać jak najlepiej to, co jest zapisane w nutach, ale także podkreślić znaczenie tego, co jest słowach - powiedziała Klaudia. Nic dziwnego, że znana, prosta piosenka "Płynie Wisła, płynie" zabrzmiała w jej wykonaniu niezwykle, co docenili jury i publiczność koncertu galowego.
Wykonawców oceniało jury w składzie: prof. Rafał Marchewczyk, znany krakowski chórmistrz, Barbara Brzezińska, kompozytor i wokalistka, oraz Ewa Włodarczyk, starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie. - Poziom tegorocznego przeglądu był bardzo wysoki. Mam zaś szeroką skalę porównawczą z perspektywy oceniającego wykonawców wszystkich poprzednich edycji przeglądu. Serce rośnie, że tak wielu młodych ludzi pamięta o swojej ojczyźnie i wyraża to muzycznie. Jest to dla mnie wyznacznik naszej kultury. Ten stosunek do ojczyzny najcelniej wyraził w 1991 r. Jan Paweł II, mówiąc w Masłowie: "To jest moja matka, ta ziemia. To jest moja matka, ta ojczyzna". Cieszę się, że uczestnicy przeglądu śpiewali z pasją i zaangażowaniem. Bo to jest najważniejsze! "Zagranie złej nuty jest bez znaczenia, zagranie bez pasji jest niewybaczalne" - powiedział kiedyś Ludwig van Beethoven. Na koniec muszę wspomnieć o zmarłych, którzy zaznaczyli się mocno w historii przeglądu - ojcu proboszczu Niwardzie Karszni, cystersie, który od początku przygarnął nas pod parafialne skrzydła na Szklanych Domach, i Jerzym Bożyku, wspaniałym wykonawcy piosenek jazzowych i patriotycznych, który zasiadał w jury poprzednich edycji przeglądu - powiedział prof. Marchewczyk, przewodniczący jury.
Laureatów prezentowali Edward Porębski, radny Krakowa, i Kamila Ciupińska, przewodnicząca archidiecezjalnego KSM.
Najlepszy wśród chórów okazał się zespół Regnum Sonoris z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Libuszy pod dyrekcją Katarzyny Moździerz. - Śpiewaliśmy bardzo emocjonalną pieśń "Niepodległa - Niepokorna" - powiedzieli reprezentanci chóru: Krystian Karmonik, Oliwier Gogola i Patrycja Dudek.
Jednym z laureatów w kategorii zespołów była Orkiestra Dęta "Przyszłość" z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. J. Korczaka w Niegardowie. Grała m.in. wiązankę melodii patriotycznych oraz towarzyszyła wokalistkom - Aleksandrze Rudkowskiej i Wiktorii Prostak - w wykonaniu pieśni "Hej, strzelcy wraz".
Wśród grup przedszkolnych nagrodzono zespół dzieci z grupy "Pszczółek" i "Sówek" z Samorządowego Przedszkola nr 33 w Krakowie. - Śpiewaliśmy piosenkę "Tańczy krakowiaczek", bo przecież jesteśmy krakowiakami - powiedzieli rezolutnie Jaś i Piotrek.
Wyróżniała się grupa 10 laureatów solistów. Ze wzruszeniem słuchano kilkuletniego Jakuba Gorzkowskiego ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Szczytnikach, śpiewającego bardzo czysto i pewnie piosenkę "Przybyli ułani". Bardzo emocjonalnie śpiewały także m.in. Ewa Marek ze Szkoły Podstawowej nr 159 Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej w Krakowie ("Modlitwa obozowa - O, Panie, któryś jest na niebie") czy Julia Boronowicz z Centrum Edukacji Muzycznej "Music Team" w Ropczycach ("Jest takie miejsce, taki kraj").
Na kolana rzuciła publiczność 7-letnia Oliwia Bąk ze Szkoły Podstawowej w Michałowicach, śpiewając z estradową werwą piosenkę "Moje pochodzenie" z refrenem "Ja pochodzę z Polski".
Wśród solistów nagrodzeni zostali także nieco starsi wykonawcy, m.in. Dawid Pacia z Wolbromia i Katarzyna Kuczeła z Zespołu Szkół Poligraficzno-Medialnych im. Z. Klemensiewicza w Krakowie. - Do prezentacji w przeglądzie wybrałam piosenkę "Miasto" z filmu Jana Komasy "Miasto 44". Bardzo lubię śpiewać. Mam swój zespół, śpiewam także w chórze szkolnym Terabitia - powiedziała 18-letnia solistka.
Pozostałymi laureatami wśród solistów byli: Emilia Ryś, Natalia Wójcik, Monika Stachura i Julia Kupiec.
Nagrody laureatom wręczali m.in. Grażyna Kominek, przewodnicząca Akcji Katolickiej Archidiecezji Krakowskiej, i prof. Jan Tadeusz Duda, przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego. Były one zaś nie tylko symboliczne - statuetki, lecz także praktyczne: książki, bilety do Kopalni Soli w Wieliczce, głośniki oraz możliwość bezpłatnego udziału w lekcjach emisji głosu.
Laureatką Grand Prix przeglądu została 10-letnia Klaudia Cichy z Włosienicy. Bogdan Gancarz /Foto Gość