Nowy numer 38/2021 Archiwum

Nie żyje Franciszek Bachleda-Księdzularz

Znany podhalański polityk, samorządowiec, poeta i regionalista zmarł 19 listopada w 73. roku życia.

Urodził się 2 stycznia 1947 r. w Zakopanem. W 1977 r. ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Następnie pracował w Muzeum Tatrzańskim i Zespole Szkół Zawodowych im. Władysława Matlakowskiego. Był aktywny w życiu parafii Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik na zakopiańskiej Olczy. Latem 1980 r. wraz z ks. Władysławem Zązlem zorganizował w Kamesznicy Oazę Góralską, w której wzięła udział m.in. młodzież z Olczy. Po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany.

Na początku lat 90. XX w. rozpoczął działalność polityczną i samorządową. W latach 1993-2005 był senatorem. W latach 1994-1995 był burmistrzem gminy tatrzańskiej, obejmującej Zakopane, Kościelisko i Poronin, w 2006 r. został sekretarzem miasta Zakopanego, w 2008 r. - dyrektorem Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem, w 2010 r. - radnym Sejmiku Województwa Małopolskiego z ramienia Platformy Obywatelskiej.

Zakochany w folklorze ziemi rodzinnej kierował artystycznie m.in. Studenckim Zespołem Góralskim "Skalni" przy Akademii Rolniczej oraz założonym w 1981 r. Parafialnym Zespołem Regionalnym "Giewont" na Olczy. Udzielał się także przy organizacji kolejnych edycji Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.

Wyżywał się artystycznie nie tylko w śpiewie i tańcu góralskim. Tworzył także wiersze w gwarze góralskiej.

"Hej, Tatry moje!
Ziemio moja - Rodno!
Cy nońdem śpiewke
Pieknom i Wos godnom?!

Cy nońdem nute,
Cy dobierem słowa,
Cy Wasej krasie
Zdole moja głowa?!" - pytał w jednym z nich.

Wysoką wartość artystyczną ma dokonana przezeń adaptacja na góralszczynę biblijnych psalmów, zawarta w jego "Tatrzańskim Psałterzu Dawidowym". Recytował je m.in. w trakcie "Nieszporów Tatrzańskich", wykonywanych przez Tatrzańską Orkiestrę Klimatyczną.

"Nolezem do kierdla bozego
nie chybio mi juz nicego.
Lezeć mogem na zielonym upłazie,
pyrcickom nad potockiym mnie Bóg prowadzi..." - brzmiał w jego adaptacji na gwarę góralską początek znanego Psalmu 23.

Był wieloletnim działaczem Związku Podhalan. W latach 1981-1987 przewodniczył zakopiańskiemu oddziałowi tej organizacji, następnie w latach 1987-1993 prezesował całemu związkowi, w latach 1990-1997 redagował zaś czasopismo związkowe "Hale i Dziedziny".

W czerwcu 2019 r. został uhonorowany Nagrodą Burmistrza Zakopanego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama