Nowy numer 22/2020 Archiwum

Nagrodzeni za budowanie dobra

Zwany "czeskim Tischnerem" ks. Tomáš Halík oraz współzałożycielka i kierowniczka Centrum Badań nad Zagładą Żydów Barbara Engelking odebrali Medale św. Jerzego, przyznane im przez "Tygodnik Powszechny" za "zmagania ze złem i uparte budowanie dobra w życiu społecznym".

Ks. prof. Tomáš Halík, wybitny czeski teolog, filozof i socjolog, laureat Nagrody Templetona, przyjaciel Vaclava Havla, od lat zaangażowany w dialog z niewierzącymi, jedna z najważniejszych postaci Kościoła w Czechach, został uhonorowany za "walkę ze smokiem bałwochwalstwa". Jak podkreślał w laudacji ks. Adam Boniecki, ks. Halik ma doświadczenie Kościoła podziemnego, prześladowanego i przekonanie, że to doświadczenie należy przełożyć na współczesność.

- To doświadczenie polegało na zderzeniu wrogiego świata, który nie był klerykalny. Klerykalizm jest idolem, przenoszeniem uwagi ze Stwórcy na stworzenie – wyjaśniał. Dodał, że klerykalizm jest smokiem, z którym walczy laureat wyróżnienia.

Ks. prof. Tomáš Halík podkreślał, że historia zła reżimu komunistycznego nie zakończyła się 30 lat temu. – Prawdziwym złem jest to, które sami czynimy i na które przyzwalamy, a nie to, które przychodzi z zewnątrz – stwierdził. Według niego najważniejszym zadaniem jest dziś rozpoznać zło, które jest w nas samych, bo tylko wtedy uda się je przezwyciężyć.

- Usłyszeliśmy, że w miejsce terroru komunistycznego przychodzi dyktatura homoseksualizmu, który jest zarazą naszych czasów. Obawiam się, że takie twierdzenie porównuje nieporównywalne. Niebezpieczne zło, które wstępuje do uwolnionej przestrzeni po ideologii komunistycznej, to raczej populizm, nacjonalizm i ksenofobia. To jest prawdziwa zabójcza zaraza nie tylko postkomunistycznego świata, to jest prawdziwe zagrożenie dla wolności i demokracji - mówił.

- My, chrześcijanie, musimy w poważny sposób stawiać sobie pytanie, czy przeciwko temu smokowi – złu walczymy z dostateczną odwagą i mądrością. W naszym katolickim dziedzictwie jest coś takiego, co właśnie temu niebezpiecznemu złu dodaje pożywienia, siły i energii - zauważył czeski kapłan i nazwał to zjawisko "katolicyzmem bez chrześcijaństwa", gdzie nie ma przestrzeni dla wolności Ewangelii, dla Jezusowej miłości miłosiernej i solidarności z ludźmi żyjącymi na marginesie. - Ten katolicyzm jest zupełną odwrotnością prawdziwej katolickości, wspaniałomyślnej, prawdziwie ekumenicznej otwartości i gościnności - ocenił.

Kryzys wywołany podważeniem wiarygodności Kościoła przez ujawnianie nadużyć seksualnych porównał do "skandalu handlowania odpustami" w średniowieczu, który zakończył się schizmą. Ostrzegał, że jeśli chrześcijanie nie wykażą się mądrością i odwagą, a hierarchowie Kościoła nie rozpoznają wagi tego kryzysu, historia może się powtórzyć. – Pogląd, że trzeba to po prostu przeczekać, jest wielką i niebezpieczną iluzją – stwierdził ks. Halik.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Anonim (konto usunięte)
  24.11.2019 15:10
  Nagradzający i nagradzani znakomicie się dobrali. Jak w korcu maku.
  doceń 1
 • Yanosh
  27.11.2019 20:04
  "Nagrodzeni za budowanie dobra" - które polega na tym, że cały czas wytyka się zło innym ! Polakom za holokaust, Polakom za holokaust, Polakom za holokaust. Nikt nie mówi, że Żydzi Żydom także zgotowali w ghetcie warszawskim taki los - wystarczy powiedzieć tylko o tzw. 13-tce Gancwajcha. Kneset izraelski na posiedzeniu w 1951 r. zakazał po wsze czasy mówić, pisać, głosić o zbrodniach Żydów przeciwko Żydom w czasach holokaustu. O zbrodniach Żydów wobec Żydów nie można mówić, jak nie można we Francji mówić o zbrodniach rewolucjonistów francuskich w Wandei. Nie zgadzam się, z ogólną ideą głoszoną na uroczystości wręczania orderu św. Jerzego o wszechobecnym złu. Wszystkich tam na wręczaniu Orderu opanowała jakaś psychoza - tak jakby wszyscy tam obecni nie doświadczali DOBRA obiektywnego od ludzi !! to jest jedno wielkie kłamstwo - gdyby tak było jak twierdzili nagrodzeni i obecni na spotkaniu - to jedna z ważnych tam obecnych osób całkiem mi nieznana nie doświadczyłaby DOBRA o które prosiła dwa dni po tym spotkaniu, w postaci ważnych informacji, które otrzymała, a których wcale nie byłem zobowiązany udzielić !
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama