Ks. Dariusz Raś ma nadzieję, że za rok w Boże Narodzenie wierni i turyści będą mogli oglądać otwarty i odrestaurowany obiekt.
Proboszcz bazyliki Mariackiej podkreśla jednak, że "przy tak cennym dziele sztuki pośpiech jest niewskazany".
Obecnie prowadzone są prace przy najważniejszych, umieszczonych w centralnej części ołtarza scenach - Zaśnięcia oraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Konserwatorzy zajmują się uzupełnianiem ubytków kolorystycznych we wszystkich rzeźbach i detalach architektonicznych. Zdemontowanych zostało także 6 płaskorzeźb widocznych, gdy skrzydła ołtarza są otwarte - zostaną one poddane renowacji w przyszłym roku.
- Zaawansowanie prac możemy określić na dwie trzecie - mówił kierownik prac badawczo-konserwatorskich dr hab. Jarosław Adamowicz.
Rekonstruowany będzie środkowy baldachim nad rzeźbami przedstawiającymi Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Został on zmieniony w XIX w. i jego wygląd nie odpowiada gotyckiemu oryginałowi. Zmieniony zostanie także odcień błękitu wypełniający ramę i tło szafy głównej.
Jednym z odkryć, których dokonano podczas prac badawczo-konserwatorskich ołtarza, było odsłonięcie i odczytanie daty 1486, znajdującej się na boku rzeźby św. Jakuba, podtrzymującego zasypiającą Maryję. Data ta - o trzy lata wcześniejsza niż rok poświęcenia ołtarza - nie była do tej pory znana badaczom. - Charakter pisma jest typowy dla cyfr gotyckich z charakterystyczną czwórką. Nie ma zatem wątpliwości, że jest to autentyk - podkreślił dr Adamowicz.