Na Rynku Głównym stanie stół wigilijny dla ubogich i potrzebujących

W najbliższą niedzielę odbędzie się 23. Wigilia dla Osób Bezdomnych i Potrzebujących. Jej głównym organizatorem jest restaurator Jan Kościuszko, a wspiera go wiele firm i wolontariuszy.

Ta największa w Polsce wieczerza wigilijna pod gołym niebem rozpocznie się o godz. 11 i potrwa do ok. godz. 16. W menu znajdą się m.in. bigos, zupa grzybowa z łazankami, pierogi i smażony karp.

- Nie dzielimy ludzi na gorszych i lepszych. Z jednej stołu są ci, którzy biorą, bo muszą wziąć, z drugiej - ludzie, którzy dają, a między nimi jest wigilijny stół, który ma ich połączyć - mówi Jan Kościuszko, krakowski restaurator, pomysłodawca wigilii i dodaje, że akcja jest zaplanowana tak, żeby była jak najbardziej transparentna. Organizatorzy nie przyjmują bowiem od partnerów pieniędzy, lecz wyłącznie produkty potrzebne do przygotowania posiłków i paczek.

- To fenomen socjologiczno-psychologiczny. Osoby bezdomne w sobie tylko wiadomy sposób porozumiewają się i stawiają się w tym dniu w Krakowie. Czują, że to jest właśnie dla nich i każdy z nich dostaje posiłek - zauważa Kościuszko.

Podczas wieczerzy już po raz czwarty na Rynku Głównym stanie szpital polowy. Lekarze, pielęgniarki i wolontariusze z Centrum Dobroczynności im. prof. Teresy Adamek-Guzik, Związku Polskich Kawalerów Maltańskich, Klubu Absolwentów Collegium Medicum UJ i z Fundacji Przystań Medyczna będą w nim prowadzić bezpłatne badania. Można będzie uzyskać m.in. konsultację internistyczną, stomatologiczną, kardiologiczną, ortopedyczną i dermatologiczną oraz zmianę opatrunków.

- W tym roku oprócz badań USG i EKG po raz pierwszy chcemy zaproponować badania biochemiczne. Tym ludziom bardzo często ciężko zrobić badania krwi, bo nie mają gdzie, bo się wstydzą. Mamy nadzieję, że uda nam się na podstawie panelu kilkunastu podstawowych badań wychwycić największe problemy, z którymi się borykają - tłumaczy lekarz chorób wewnętrznych i kardiolog Bartłomiej Guzik. Po diagnozie chorzy będą kierowani do miejsc, w których mogą uzyskać bezpłatną pomoc.

Namiot medyczny dostarczą, ustawią i ocieplą uczniowie Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie. Co więcej. podobnie jak rok temu, wydarzeniu towarzyszyć będzie akcja charytatywna "Podaruj ciepło - akcja rękawiczka", zorganizowana przez licealistów z V LO, do której przyłączyli się uczniowie z kilku innych szkół. Dzięki zbiórce prowadzonej przez uczniów potrzebujący dostaną rękawiczki, czapki i szaliki. Uczestnicy wigilii otrzymają też paczki żywnościowe.

Honorowy patronat nad 23. Wigilią dla Osób Bezdomnych i Potrzebujących objął prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Jej organizatorem jest Jan Kościuszko i jego Grupa Kościuszko, a wspierają go m.in. sieć sklepów Biedronka, producent słodyczy Wawel SA, producent wędlin Bacówka, Gospodarstwo Rybackie Dolina Będkowska, piekarnia Awiteks i firma ABC, która dostarczy jednorazowe naczynia.

Na Rynku Głównym stanie stół wigilijny dla ubogich i potrzebujących   W wigilijnym menu znajdą się m.in. bigos, zupa grzybowa z łazankami, pierogi i smażony karp - zapowiadają organizatorzy. Grzegorz Kozakiewicz
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..