Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Ks. Łukasz Piórkowski wskazany jako kandydat na dyrektora papieskiego muzeum w Wadowicach

Ks. Łukasz Piórkowski funkcję dyrektora Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach ma pełnić od 1 stycznia.

Zgodnie ze statutem papieskiego muzeum, dyrektor placówki jest powoływany przez Zarząd Województwa Małopolskiego na wniosek metropolity krakowskiego i po uzgodnieniu z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego oraz gminą Wadowice.

Ksiądz Piórkowski był dotychczas wicedyrektorem Instytutu Dialogu Międzykulturowego Jana Pawła II w Krakowie. Przez wiele lat prowadził program telewizyjny dla dzieci "Ziarno".

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach jest wspólną instytucją kultury, utworzoną przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, województwo małopolskie, archidiecezję krakowską oraz gminę Wadowice. Mieści się w kamienicy, w której mieszkali Wojtyłowie i urodził się przyszły papież. Powstało w 1984 roku.

Po przebudowie, w nowej formule, działa od kwietnia 2014 roku. Przechodząc przez 16 stref tematycznych na 4 kondygnacjach kamienicy, zajmujących 1200 mkw. powierzchni, zwiedzający poznają kolejne etapy życia Karola Wojtyły - Jana Pawła II: od domu rodzinnego w Wadowicach, gdzie "wszystko się zaczęło", po dom, którym stał się dla niego cały świat.

Goście muzeum odkrywają przedwojenne Wadowice, wędrują z Ojcem Świętym w góry, poznają kontekst historyczny jego działalności i wyruszają w 104 podróże apostolskie. W muzeum można też towarzyszyć Janowi Pawłowi II w jego umieraniu oraz zgłębiać jego drogę do świętości. Placówka udostępnia prawie 200 autentycznych pamiątek związanych z życiem Jana Pawła II i jego rodziny oraz 140 archiwalnych zdjęć. Wciąż gromadzone są nowe eksponaty, ofiarowywane najczęściej przez osoby z kręgu Jana Pawła II, jak np. osobiste pamiątki przekazane muzeum przez Benedykta XVI w 2017 roku.

Nowy dyrektor zastąpi zmarłego ks. Jacka Pietruszkę, który pracował w Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach od października 2013 r., najpierw jako zastępca dyrektora ds. organizacyjnych, a od 2015 r. pełnił w nim funkcję dyrektora. Kapłan zmarł 2 listopada w wieku 52 lat.

Do miejsca narodzin św. Jana Pawła II przybywają ludzie z całego świata. Do tej pory muzeum gościło pielgrzymów z ponad 100 krajów, m.in. z Arabii Saudyjskiej, Barbados, Burkina Faso, Gabonu, Kuby, Mauritiusa, Wybrzeża Kości Słoniowej, Nowej Zelandii, Chin, Zambii, Kenii czy RPA.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy