Nowy numer 3/2021 Archiwum

Ultradźwiękowy nóż do usuwania tkanek nowotworowych trafił do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie

Stało się to dzięki uczestnikom corocznego Biegu Charytatywnego Fundacji Tesco.

Bieg, który został rozegrany już po raz 8., odbył się 31 sierpnia 2019 roku. Z tzw. wpisowego i datków wpłacanych przez darczyńców udało się zebrać 225 tys. zł. Koszt ultradźwiękowego noża CUSA to prawie 0,5 mln zł, w związku z czym wsparcia na jego zakup udzieliła też Fundacja Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie "O zdrowie dziecka", która przeznaczyła na ten cel prawie 140 tys. zł, zebranych dzięki wpłatom z tytułu 1 proc. podatku. Pozostałe 100 tys. zł z pochodziło z subkonta oddziału neurochirurgii w fundacji "O zdrowie dziecka", na które wpływały pieniądze ze zbiórek i akcji charytatywnych zorganizowanych przez rodzinę i przyjaciół Wiktorii - pacjentki tego oddziału.

Ultradźwiękowy aspirator tkankowy (Cavitron Ultrasonic Surgical Aspirator) to najnowocześniejsze urządzenie przeznaczone do małoinwazyjnego usuwania nowotworów u dzieci w narządach takich, jak mózg, wątroba, trzustka czy węzły chłonne przykręgosłupowe. Wcześniejszy model aparatu, będący na wyposażeniu USD w Krakowie, pracował od 10 lat i wykonał ok. 400 zabiegów (rocznie wykonuje się ich ok. 40-50). Na tym jego możliwości się skończyły.

- Dzięki CUSA możemy ochronić naczynia krwionośne w narządzie zaatakowanym przez nowotwór i uniknąć groźnych w skutkach obszarów niedokrwiennych - tłumaczy prof. Stanisław Kwiatkowski, kierownik oddziału neurochirurgii USD. - To ma kolosalne znaczenie dla jakości życia pacjentów po operacji, zwłaszcza w przypadku tak newralgicznego narządu, jakim jest mózg. Walczymy przecież nie tylko o życie, ale również o zachowanie funkcji mowy, widzenia, połykania, ale także o możliwości rozwoju dziecka - dodaje.

Nowe urządzenie ma lepsze parametry od poprzednich i - co ważne dla prowadzących operację - ma niezwykle lekki uchwyt, co zmniejsza zmęczenie ręki, ogranicza możliwość drżenia i wykonywania niecelowych ruchów.

Uczestnicy Biegów Charytatywnych Fundacji Tesco co roku pomagają wyposażać Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie w kolejne niezbędne urządzenia. Dzięki ich wsparciu w minionych latach możliwe było wyremontowanie i doposażenie w sprzęt medyczny i rehabilitacyjny różnych oddziałów, zakup Prodrobota, aparatu "Carpe diem" do dializ noworodków i niemowląt czy karetki neonatologicznej "N". Po 8 edycjach biegu łączne wsparcie na rzecz USD w Krakowie przekroczyło 1,2 mln zł.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama