Nowy numer 24/2021 Archiwum

Proszę Mistrza, by to On działał

– Człowiek nie staje się bezdomny z chwili na chwilę. Musi zaistnieć cały splot okoliczności – przekonuje Maria Maciaszek, krakowska lekarka od kilkunastu lat pomagająca tym, których świat odrzuca.

Już będąc na studiach, chciała robić coś więcej, niż wymaga tego praktyka lekarska. – Każdy z nas powinien podjąć działalność wolontaryjną. Po co? By dawać siebie i swój czas innym, nie wiedząc, jakie to przyniesie owoce. To zmienia sposób patrzenia na życie – przekonuje.

Zapukała więc do hospicjum, ale usłyszała... że do tej pracy się nie nadaje. „Skoro tak, to musi być dla mnie inne zadanie” – pomyślała. Niebawem spotkała znajomego lekarza, który zaproponował, by przyszła, choćby tylko raz w tygodniu, do przychodni dla osób bezdomnych. – Tak znalazłam swoje miejsce – opowiada pani Maria, prezes Fundacji „Przystań Medyczna”, laureatka tytułu Miłosierny Samarytanin 2018.

Jak uzależnienie

Opiekując się osobami bezdomnymi, chce oddawać dobro, które dostawała od najmłodszych lat. Bo choć jej życie do łatwych nie należy, nie zamieniłaby go na żadne inne. – Gdy się urodziłam, okazało się, że cierpię na rzadką wadę genetyczną, w której efekcie nie mam kręgów szyjnych. Lekarze myśleli, że szybko umrę – wspomina. Mała Marysia została jednak otoczona miłością (przez rodziców, a potem przez rodzeństwo i przyjaciół) i z biegiem lat stawała się coraz bardziej samodzielna: zdobywała wykształcenie, a w wolnych chwilach, na przekór niepełnosprawności, wędrowała po górach, jeździła na nartach i zwiedzała świat. – Na studiach dowiedziałam się, że ludzie z taką wadą żyją ok. 30 lat. Ja żyję już dodatkowych 20 – śmieje się i wyznaje, że chciałaby, by wszyscy ludzie spotkali na swojej drodze kogoś, kto pomoże im odkryć w sobie wartościowego człowieka.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama