Nowy numer 3/2021 Archiwum

Przypomniany malarz z Bonarki

Stanisław Szembek, zapomniany artysta malarz z XIX w., mieszkał i tworzył przez pewien czas w podkrakowskiej Bonarce. W Krakowie odbędzie się wkrótce prezentacja poświęconej mu książki.

Postać pochodzącego z Wielkopolski artysty, studiującego malarstwo w Monachium, gdzie poznał m.in. Aleksandra Gierymskiego, Ludomira Benedyktowicza i Adama Chmielowskiego, późniejszego Brata Alberta, przypomniał niedawno wielkopolski historyk Jacek Malkowski w książce "Nasz monachijczyk. Życie i twórczość Stanisława hr. Szembeka 1849-1891".

Szembek po kilkuletnich studiach monachijskich kupił niewielki folwark w Bonarce. Tutaj tworzył, nawiązał także kontakt z krakowskim środowiskiem artystycznym. Odwiedzał również związane z jego rodziną majątki w Sierczy k. Wieliczki oraz Porębie Żegotach koło Chrzanowa. W 1879 r. przeprowadził się wraz z żoną do Wielkopolski. Kontakt z Krakowem utrzymywał jednak nadal. Zmarł przedwcześnie na gruźlicę w wieku 42 lat.

Prezentacja publikacji wydanej przez Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego odbędzie się 11 lutego o godz. 18 w budynku Krakowskiego Forum Kultury (ul. Mikołajska 2). W trakcie spotkania autor książki zaprezentuje m.in. dokumenty i fotografie związane z podkrakowskim okresem życia hr. Szembek. Wstęp na spotkanie, które poprowadzi red. Marta Półtorak - 1 zł.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama