Spotkania o pięknie w Dominikańskim Ośrodku Liturgicznym

Podczas tegorocznego Dnia Otwartego Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego będzie wspominany br. Andrzej Pastuła OP, wieloletni zakrystian w bazylice Świętej Trójcy w Krakowie. W niedzielę przypada pierwsza rocznica jego śmierci.

Przez całą niedzielę w krakowskim klasztorze ojców dominikanów będzie można wziąć udział w ciekawych spotkaniach, bezpłatnych i otwartych dla każdego.

Tegoroczny Dzień Otwarty Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego będzie skoncentrowany na temacie przestrzeni i piękna, a zaplanowane wydarzenia będą dotyczyć przede wszystkim architektury i sztuki. - Jesteście wszyscy zaproszeni, aby przyjść i doświadczyć tego, czym Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny żyje na co dzień. Zachwyćcie się tym, że nasza wiara może być pięknie celebrowana - mówi o. Łukasz Miśko, prezes Fundacji.

Dni Otwarte, odbywające się tradycyjnie w lutym, są okazją do zaprezentowania szerszemu gronu odbiorców działalności Fundacji, która od 2004 roku podejmuje aktywne działania, przybliżające wiernym piękno liturgii, pomagające aktywnie i owocnie w niej uczestniczyć, promujące wysokiej jakości muzykę i kulturę chrześcijańską. 

W ramach tegorocznego spotkania będzie można zwiedzić "perełkę u stóp Wawelu", czyli kościół św. Idziego. Początek: 11.15. Oprowadzać będą Łukasz Miśko OP – rektor kościoła oraz Laurenty Kupiec – zakrystian.

O 11.30 rozpocznie się w Auli św. Tomasza spotkanie z o. Mirosławem Pilśniakiem, który zada pytanie: "Jak przetrwać Mszę w obecności małych dzieci - jak przetrwać Mszę w obecności rodziców?".  

O 13.00 w kapitularzu klasztornym odbędzie się prezentacja imponujących prac konserwatorskich przy Wielkim Ołtarzu Świętej Trójcy. Opowiedzą o tym konserwatorzy dzieł sztuki: Maciej Filip, Aneta Filip i dr Bożena Opiłło.

Trzy dominikańskie zakrystie odsłonią swoje tajemnice o 14.00. Będzie je można zwiedzić wraz z  Fabianem Staniszem OP – zakrystianem bazyliki. W niedzielę przypada pierwsza rocznica śmierci legendarnego zakrystiana dominikańskiego, br. Andrzeja Pastuły, który odszedł w wieku 55 lat po ciężkiej chorobie. 

O 16.15 rozpocznie się rozmowa Łukasza Miśko OP z Henrykiem Krawczykiem, dominikańskim organistą, a o 17.45 w Auli św. Tomasza - wykład Dominika Jarczewskiego OP pt. "Brzydkie kościoły i obrażające nas galerie. Religia i sztuka - konkubinat, małżeństwo z rozsądku…?".

Dzień otwarty zakończy się o 18.30 śpiewanym nabożeństwem różańcowym w kapitularzu. Modlitwę poprowadzi Bractwo śpiewacze San Clemente.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..