Nowy numer 3/2021 Archiwum

Rocznica biskupiej nominacji kard. Stanisława Dziwisza

Z tej okazji krakowski metropolita senior odprawił Mszę św. w Domu Polskim oraz w swoim kościele tytularnym, czyli w bazylice mniejszej Santa Maria del Popolo w Rzymie.

W homilii kard. Dziwisz przypominał, że Jezus łączył odwagę z pobożnością i delikatnością, dając dowód odwagi „nie w walce, nie gromiąc nieprzyjaciół, lecz składając swoje życie w ofierze za zbawienie świata. 

Hierarcha mówił, że Chrystus z nikogo nie przekreślał i nie potępiał. - Wzywał do nawrócenia, do przyjęcia z wiarą Ewangelii jako programu życia przygotowującego nas do życia na wieki w Bogu - zauważył. Dodał, że prawdziwa miłość zawsze łączy się z ofiarą i z zapominaniem o sobie.

- Św. Jan Paweł II był pasterzem według Bożego Serca. Podążał za Chrystusem, swoim Mistrzem i Panem i pomagał innym otwierać Chrystusowi przestrzenie ludzkich serc - mówił wieloletni sekretarz papieża Polaka. Wezwał do dziękowania za dar Ojca Świętego, "urodzonego sto lat temu, służącego Kościołowi przełomu drugiego i trzeciego tysiąclecia wiary chrześcijańskiej". 

Kard. Stanisław Dziwisz pełnił funkcję sekretarza osobistego Jana Pawła II od chwili wyboru do ostatnich dni jego pontyfikatu. W 1998 roku został przez niego mianowany biskupem tytularnym San Leone i drugim prefektem Domu Papieskiego. Sakrę biskupią przyjął z rąk Ojca Świętego II dnia 19 marca 1998 roku. Pięć lat później został podniesiony do godności arcybiskupiej.

Po śmierci Jana Pawła II, 3 czerwca 2005 roku papież Benedykt XVI mianował go arcybiskupem metropolitą krakowskim, a na konsystorzu w 2006 roku kreował kardynałem. Posługę arcybiskupią pod Wawelem pełnił do końca 2016 roku.

Rocznica biskupiej nominacji kard. Stanisława Dziwisza   Wnętrze kościoła Santa Maria del Popolo. Henryk Przondziono /Foto Gość
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama