W holu Pałacu Wielopolskich, siedziby Urzędu Miasta Krakowa, otwarto dziś wystawę przypominającą słynną głodówkę protestacyjną sprzed 35 lat, która odbywała się na terenie kościoła parafialnego pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie-Bieżanowie.
Na 26 planszach przedstawiono fotografie, dokumenty, znaczki poczty podziemnej związane z protestem głodowym zorganizowanym przez działaczy Konfederacji Polski Niepodległej i podziemnej "Solidarności". 371 osób z całego kraju rotacyjnie głodowało od 19 lutego do 31 sierpnia 1985 r. w trwającym 194 dni proteście. - Protestowaliśmy przeciwko aresztowaniu działaczy "Solidarności" i prześladowaniu księży. Chcieliśmy jednak przy okazji pobudzić innych do działania. Do Bieżanowa ściągali z Krakowa i z całej Polski nie tylko kolejni uczestnicy głodówki, lecz także liczni goście. Wspierali nas, a potem wracali do swoich, by opowiadać im o tym, że w Krakowie dzieje się coś, co budzi nadzieję - powiedział dziś Ryszard Majdzik ze Skawiny, uczestnik głodówki, niegdyś znany działacz podziemnej "Solidarności" i Konfederacji Polski Niepodległej. Jego ojciec Mieczysław był, wraz z m.in. Anną Walentynowicz z Gdańska i Radosławem Hugetem z Krakowa, w pierwszej ósemce, która w nocy z 18 na 19 lutego 1985 r. rozpoczęła głodówkę.
Na wystawie "Protest głodowy - Bieżanów 1985", czynnej do 29 lutego, przypomniano także postać ks. Adolfa Chojnackiego (1932-2001), który przyjął głodujących pod parafialny dach i wspierał ich przez cały czas trwania protestu, mimo nacisków komunistycznej bezpieki.
Ekspozycję przyszli obejrzeć m.in. uczniowie klasy II C z 43 LO w Krakowie. - Dzięki tej wystawie możemy poznać przebieg głodówki bieżanowskiej oraz losy uczestniczących w niej ludzi. To niepowtarzalna okazja, gdyż my nie pamiętamy tych czasów - powiedziała uczennica Maria Matuszewska.
- Miejmy nadzieję, że naszą wystawę będzie można oglądać także w innych miejscach. Chętni do jej przyjęcia mogą się kontaktować z nami pod adresem: srk9@diecezja-krakow.pl - poinformował Stanisław Kumon z koła Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Krakowskiej przy parafii NMP w Krakowie-Bieżanowie Starym.
Głodówka bieżanowska doczekała się naukowego opracowania w pracach historyków opublikowanych niedawno w książce "Sen o wolności, głód nadziei. Wokół protestu głodowego w Krakowie-Bieżanowie".