GN 24/2021 Otwarte Archiwum

W Woli Zabierzowskiej odbyła się już 20. edycja konkursu recytatorskiego poezji religijnej

Jej laureaci 6 marca wezmą udział w regionalnym finale w Libiążu.

W XX Dekanalnym Konkursie Recytatorskim Poezji Religijnej wystąpiło 85 uczestników, zgłoszonych przez szkoły, parafie i domy kultury z dekanatu niepołomickiego. Laureaci każdej z 4 kategorii (w sumie to 13 osób) 6 marca pojadą do Libiąża, by wziąć udział w finale regionalnym.

Jak w ciągu 20 lat ewoluował konkurs? - Zmieniał się przede wszystkim repertuar - mówi Maria Baran, pomysłodawca i współorganizator. - Pierwsze edycje to przede wszystkim twórczość ks. Jana Twardowskiego. Z każdym rokiem ten repertuar stawał się coraz bardziej urozmaicony. Pojawiały się utwory Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Leopolda Staffa, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, ale też mniej znanych poetów piszących wiersze dla dzieci - wylicza.

Dodaje, że "poezja religijna" jest tu rozumiana bardzo szeroko, stąd taki przegląd autorów. - Nie ma chyba żadnego twórcy, który by się na pewnym etapie nie odnosił do Boga lub do Jego dzieła - mówi M. Baran.

Jak podkreśla, od lat konkurs cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, a dzieci podchodzą do niego z entuzjazmem. Jubileuszową edycję wyróżniało za to hojniejsze niż zwykle wsparcie sponsorów (każdy z uczestników otrzymał dyplom i książkę, a wśród nagród dla najlepszych znalazły się m.in. bilety do teatru i bony na zakupy w księgarniach).

Laureaci XX Dekanalnego Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej:

Szkoła Podstawowa - klasy I-III:

 1. Natalia Małota
 2. Justyna Różeńska
 3. Igor Chyrc

Szkoła Podstawowa - klasy IV-V:

 1. Tomasz Mardosz-Lisak
 2. Anna Tylka
 3. Jan Mardosz-Lisak

Szkoła Podstawowa - klasy VI-VIII:

 1. Antoni Grochot
 2. Emilia Kołodziej
 3. Adam Kurpios

Liceum: 

 1. Łukasz Wąs
 2. Klaudia Karcz
 3.  ex aequo - Dawid Wyszogrodzki; Nikodem Matuszyk
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama