Nowy numer 23/2021 Archiwum

Kraków. Żywiołowe plany taneczne

W 2020 r. balet Cracovia Danza będzie występował nie tylko w Krakowie, lecz także na Syberii. Wspólnym mianownikiem będzie prezentacja polskich tańców narodowych.

Przedstawiono tegoroczne plany zespołu, który jest instytucją kulturalną miasta Krakowa. - Nasz balet liczy zaledwie kilkunastu tancerzy. Muszą się bardzo nagimnastykować, by podołać coraz to nowym obowiązkom artystycznym. To jednak szansa, by realizować spektakle na najwyższym poziomie. Staramy się nie tylko zachowywać, lecz także propagować iematerialne dziedzictwo kulturowe, jakim są tańce, a szczególnie polonez - powiedziała 21 lutego Romana Agnel, szefowa baletu Cracovia Danza.

W ubiegłym roku zespół wziął udział w niemal 500 wydarzeniach kulturalnych, które zgromadziły ponad 70 tys. widzów i uczestników. W tym roku będzie kontynuowany m.in. cykl happeningów tanecznych w przestrzeni miejskiej. Tym razem będą się odbywały pod hasłem: "Natura" w ogrodach na Plantach, renesansowym ogrodzie królowej Bony na Wawelu oraz w założonym w 1783 r. Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego na Wesołej. Ta ostatnia lokalizacja jest nieprzypadkowa. - Staramy się, by w jednym z zabytkowych budynków po klinikach UJ na Wesołej mogła się znaleźć docelowo nasza stała siedziba. Władze miasta są temu przychylne - poinformowała R. Agnel.

Balet kontynuuje cykl comiesięcznych spektakli w teatrze Variété. 25 lutego zostanie wystawione na tej scenie widowisko "Karnawał Arlekinów", w marcu w zaś - spektakl "La Fortuna. Dama z łasiczką", opowiadający o piękności sportretowanej przez Leonarda da Vinci, a w maju - spektakl "Od poloneza do mazura", ukazujący piękno tańców polskich.

Od 19 do 26 lipca po raz kolejny odbędzie się Festiwal Tańców Dworskich "Cracovia Danza". - Tym razem przedstawimy tanecznie wraz z artystami z innych krajów cztery żywioły: ziemi, powietrza, wody i ognia - zapowiedziała szefowa zespołu.

Balet będzie wyjeżdżał także za granicę, m.in. do Austrii, Rosji, Francji oraz Indii. Dzisiaj wystąpi w Wiedniu w trakcie Polskiego Balu Wiosny. - Kilka dni później wyruszymy do Irkucka na Syberii, gdzie będziemy w trakcie występów i warsztatów przedstawiać polskie tańce narodowe - poinformowała R. Agnel.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama