Nowy numer 48/2020 Archiwum

W kinie "Kijów" odbył się premierowy pokaz filmu "Lubię patrzeć, jak wschodzi słońce"

Film w reżyserii Pauliny Guzik to 52-minutowa produkcja ukazująca naukowe dziedzictwo Jana Pawła II.

Występują w nim m.in. kard. Stanisław Dziwisz, George Weigel, o. Jarosław Kupczak, prof. Teresa Malecka i Danuta Rybicka.

- Film pokazuje filozofię, teologię ciała, czyli tematy, do których telewizja podchodzi jak "kot do jeża". Jak nam się to udało? Dzięki rozmówcom, którzy w prosty sposób o tym opowiedzieli, dzięki twórcom, którzy potrafili tak obudować ten obrazek, że przechodzi on przez ekran i przemawia, a także dzięki papieżowi, który wcale nie jest taki trudny. Apeluję więc do wszystkich młodych: Wojtyła wcale nie jest trudny! Trzeba siąść i czytać! On jest doskonały w każdym aspekcie życia. Mam nadzieję, że ten film, zrealizowany w 100. rocznicę jego urodzin, będzie taką iskierką, aby poznawać go dalej - mówi dr Guzik, pracownik naukowy Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

- Usłyszałam takie zdanie: "Jeśli wy, Polacy, w 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II nie zaczniecie nie tylko emocjonalnie, ale bardzo poważnie podchodzić do jego nauczania i na nowo nie przypomnicie go młodzieży, stracicie ostatnią szansę, żeby na taką skalę opowiedzieć o nim światu" - dodaje P. Guzik i podkreśla, że zależało jej na tym, aby młodzi ludzie, którzy pracowali przy produkcji filmu, chłonęli naukę świętego papieża.

Obecny na premierze kard. Dziwisz zauważył, że papież Polak nie został jeszcze w pełni odkryty. Przekonywał też, że jego nauczanie jest absolutnie ponadczasowe, a film pomoże nam na nowo powrócić do postaci Jana Pawła II, a także do depozytu, który nam zostawił.

Koproducentami filmu są Telewizja Polska i Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.

Telewizyjna premiera dokumentu zaplanowana jest na maj. Zostanie on wyemitowany w TVP1, w specjalnej papieskiej ramówce z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama