Nowy numer 22/2020 Archiwum

Rudno. Będą pieniądze na ratowanie zamku Tenczyn

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało 1,75 mln zł na dalsze prace zabezpieczające ruiny zamku Tenczyn w Rudnie k. Krzeszowic.

Wnioskowała o to gmina Krzeszowice. Od 1996 r. zamek był w jej władaniu. Mimo że ruiny wróciły do rodziny Potockich, która władała niegdyś dobrami krzeszowickimi, w tym Tenczynem, gmina nadal stara się o pieniądze na sfinansowanie kolejnych etapów zabezpieczania zabytku. Tym razem pieniądze z ministerstwa pójdą na prace w zamku dolnym, m.in. przy Baszcie Tęczyńskiej.

W lipcu 2016 r., po kilku latach prac, zabezpieczone i odremontowane fragmenty średniowiecznej warowni udostępniono turystom. Trasa zwiedzania prowadzi od bastei bramnej korytarzem obronnym, przez bramę Nawojową na dziedziniec górnego zamku. Drewniane schody prowadzą na kolejne poziomy baszty Nawojowej, z okien których rozpościerają się widoki na inne części zamku oraz na bliższą i dalszą okolicę.

Należący niegdyś do możnej małopolskiej rodziny Tęczyńskich zamek Tenczyn, zwany był niegdyś "Małym Wawelem". Od połowy XVIII był już w ruinie. Toczące się obecnie prace renowacyjne i zabezpieczające były konieczne. Sławne tenczyńskie baszty, m.in. Nawojowa, Grunwaldzka, Izabela, Dorotka, były pełne dziur, resztki murowanych kurtyn groziły zawaleniem, w opłakanym stanie były też pozostałości dawnej kaplicy zamkowej.

"Tenczyn był największym zamkiem w Małopolsce i jednym z największych w Polsce. Nic więc dziwnego, że pracy przy remontach jego ruin będzie dużo jeszcze przez długi czas. Ruiny były przez wiele lat niedostępne, ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa zwiedzających. Bywając tu w dawnych latach, widziałem kamienie spadające z murów nawet przy bezwietrznej pogodzie" - mówił w 2016 r. Jan Janczykowski, ówczesny małopolski konserwator zabytków.

Wielkie zasługi w renowacji ruin ma stowarzyszenie Ratuj Tenczyn, które od 2008 r. prowadzi szeroko zakrojoną akcję informacyjną dotyczącą rozsypujących się przez wiele lat ruin warowni. Organizuje także przyciągające setki osób widowiska, rekonstruujące wydarzenia z dawnych wieków, rozgrywające się w zamku i w jego pobliżu. Pod egidą stowarzyszenia działa m.in. Średniowieczna Grupa Rekonstrukcyjna Zamku Tenczyn.

Rudno. Będą pieniądze na ratowanie zamku Tenczyn   Na terenie zamku trzeba wykonać jeszcze wiele prac zabezpieczających przed rozsypywaniem się jego pozostałości. Bogdan Gancarz /Foto Gość
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama