Nowy numer 38/2023 Archiwum

Na Dworcu Głównym został ustawiony pierwszy w Krakowie i drugi w Polsce ofiaromat PKWP

W ten sposób Papieskie Stowarzyszenie "Pomoc Kościołowi w Potrzebie" zainaugurowało w Krakowie kampanię "Chleb dla Syrii".

Pomimo deklaracji o zawieszeniu broni, wojna domowa w Syrii, która zaczęła się 9 lat temu, wciąż trwa. 13 milionów ludzi musiało opuścić swoje domy. 5 milionów uciekło za granicę, głównie do Libanu, gdzie koczują w podłych warunkach. Zginęło 600 tys. ludzi. Jedna czwarta domów została zniszczona, a 80 proc. ludzi nie ma pracy. 13 milionów, w tym 6 milionów dzieci, żyje w biedzie, jakiej nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić.

Syryjscy biskupi, a także nuncjusz apostolski w Syrii poprosili o wsparcie katolików na całym świecie. Na apel o pomoc dla udręczonej Syrii odpowiedziała m.in. polska sekcja Papieskiego Stowarzyszenia "Pomoc Kościołowi w Potrzebie", która pomaga tam od dłuższego czasu. Z kolei pod koniec lutego na Dworcu Centralnym w Warszawie stanął pierwszy ofiaromat, czyli rodzaj bankowego terminala, w którym można dokonać wpłaty na rzecz Syrii.

Na Dworcu Głównym został ustawiony pierwszy w Krakowie i drugi w Polsce ofiaromat PKWP   Ofiaromat to rodzaj bankowego terminala, w którym można dokonać wpłaty na rzecz Syrii. Grzegorz Kozakiewicz

10 marca taki sam ofiaromat stanął na Dworcu Głównym w Krakowie. Konrad Ciempka, dyrektor krakowskiego biura PKWP "Pola dialogu", i Sebastian Banasiewicz, pracownik PKWP, ustawili go w czynnym całą dobę przejściu z Galerii Krakowskiej na Dworzec Główny, obok sklepu "Biedronka". - Zależy nam, żeby w miejscach, gdzie nie ma już działań wojennych, ludzie zaczęli wracać do życia, które wojna im odebrała. Chcemy dawać wędkę, nie rybę. Poczucie sprawczości, wpływu na rzeczywistość - mówi K. Ciempka i dodaje, że dzięki ofiaromatowi i akcji "Chleb dla Syrii" ma powstać 12 piekarni w różnych miastach Syrii, co da pracę 210 rodzinom i zapewni dostęp do chleba dla ok. 500 tys. osób.

Niektórzy starsi Polacy pamiętają dary i pomoc, jakiej w stanie wojennym udzielała nam organizacja "Kirche in Not", niemiecki oddział Papieskiego Stowarzyszenia "Pomoc Kościołowi w Potrzebie". Czy teraz weźmiemy udział w tej sztafecie pomocy i wesprzemy Syryjczyków?

Przeczytaj także:

Abp Marek Jędraszewski przekazał czek od archidiecezji krakowskiej na 1 mln zł na rzecz sierot w Syrii

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast