Nowy numer 48/2020 Archiwum

Wszystkie osoby z podejrzeniem zakażenia koronawirusem trafią do Szpitala Uniwersyteckiego

Wojewoda małopolski poinformował o przekształceniu placówki w szpital jednoprofilowy.

W placówce w poniedziałek ma być do dyspozycji 240 łóżek: 40 na oddziale zakaźnym przy ul. Jakubowskiego, a 200 w budynkach przy ul. Śniadeckich.

- Szpital jednoprofilowy będzie stopniowo zwiększał swoją gotowość do przyjmowania pacjentów aż do pełnego obłożenia na poziomie ok. 1,1 tys. łóżek, w tym co najmniej 120 - z możliwością rozszerzenia - stanowisk intensywnej terapii - powiedział podczas konferencji prasowej wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Najpóźniej za tydzień Szpital Uniwersytecki ma być jedynym miejscem w Małopolsce miejsce, gdzie będą hospitalizowane osoby z podejrzeniem zakażenia koronawirusem i leczeni pacjenci, u których zakażenie zostanie potwierdzone.

Pacjenci, przebywający obecnie w Szpitalu Uniwersyteckim, zostaną przetransportowani do innych placówek. Pacjenci w stanach nagłych będą przyjmowani w innych placówkach. Szczegóły dotyczące funkcjonowania Szpitala Uniwersyteckiego w najbliższym czasie mają zostać podane jutro.

Jak poinformował wojewoda małopolski, od 12 marca w Małopolsce działa laboratorium, w którym będą badane próbki od osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Laboratorium zostało uruchomione w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Krakowie.

Piotr Ćwik zapewnił też, że choć środków ochrony osobistej nie ma w nadmiarze, to "nie ma sytuacji, żeby ich już brakowało". Wojewoda dodał, że czynione są starania, aby osadzeni w zakładach karnych, m.in. w Ruszczy, produkowali - jeżeli uda się zdobyć materiały - takie środki ochrony.

Wojewoda przekaże także, za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, dodatkowe pieniądze dla czterech szpitali na działania związane z przeciwdziałaniem COVID-19. Wsparcie otrzymają krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, Szpital Specjalistyczny im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu, Grupa Nowy Szpital w Olkuszu sp. z o.o. oraz Szpital Uniwersytecki w Krakowie. Łącznie będzie to ponad 2,6 mln zł.

Jak informuje biuro wojewody, obecnie w związku z koronawirusem w Małopolsce hospitalizowanych jest 15 osób. 146 osób jest objętych kwarantanną domową, a 589 - nadzorem epidemiologicznym. Do tej pory potwierdzono zakażenie u jednej osoby w naszym województwie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama